عمارت گلستانه – خروج این عمارت از لیست آثار ملی با هدف تخریب و تجاری سازی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۰۸
عمارت گلستانه - خروج این عمارت از لیست آثار ملی با هدف تخریب و تجاری سازی

خروج یک به یک آثار تاریخی از لیست آثار ملی

عمارت گلستانه تهران از لیست آثار ملی خارج شده است. بدیهی است که این عمارت در مرکز بخش تجاری تهران به چه هدفی از این لیست خارج شده است. متاسفانه به دلیل اینکه ارزش زمین در شهر تهران بالاست، خروج املاک از فهرست آثار ملی در این شهر بیش از سایر نقاط کشور انجام می گیرد. البته با توجه به اینکه این کار تنها با صدور رای قاضی امکان پذیر است و میراث فرهنگی هیچگونه اختیاری در این مورد ندارد؛ باید از بخش قانونی در این مورد پرسید که به چه علت این رای را صادر می کنند.

عمارت گلستانه - خروج این عمارت از لیست آثار ملی با هدف تخریب و تجاری سازی

عمارت گلستانه – خروج این عمارت از لیست آثار ملی با هدف تخریب و تجاری سازی

پیگیری از دیوان عدالت

مدیر کل دفتر حفظ و احیای بناهای تاریخی با عنوان این مسئله که درخواست های متعددی از سوی مالکان این عمارت ها مطرح می شود تا ملکشان از لیست آثار ملی خراج شود؛ گفت: سال هاست به دنبال این هستیم که یک دادگاه اختصاصی برای این موضوع داشته باشیم. اما این موضوع مورد موافقت قرار نمی گیرد. نکته دیگر این پرونده این است که مالک ۳ دونگ از این خانه تاریخی، شهرداری منطقه ۱۱ تهران است. مالک، این خانه را با شکایت و تضییع حق شهرداری (نهاد عمومی) و البته بدون رضایت شهرداری از ثبت ملی خارج نموده است.

عمارت گلستانه

به گفته برخی از اهالی قدیمی محل، سید محمد علی بیگم گلستانه مالک اولیه و سازنده این عمارت، از جمله مردان بنام محله قلمستان بود. اهالی معتقدند این ملک در زمان قاجار توسط معماران مشهور آن دوره با بهره‌گیری از طرح‌های گچبری اصیل ایرانی ساخته شده است. در سال ۱۳۸۷ که سید حسین گلستانه در سن ۸۰ سالگی از دنیا می‌رود، خانه به ورثه او تعلق می گیرد.

این عمارت در خیابان قزوین تهران واقع شده است. در تاریخ ۲۵ آبان ۸۵ ثبت ملی شده است. اما با شکایت مالک در تاریخ ۱۱ اردیبهشت سال ۹۶ و با رای دیوان عدالت اداری از لیست آثار ملی حذف شد. این کار قطعا با هدف تخریب این عمارت و فروش آن با قیمتی بالا صورت گرفته است. مالک خوشحال این خبر را با نصب بنری روی ایوان این خانه تاریخی به همگان اطلاع داده که ملکش از لیست آثار ملی خارج شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 − 6 =


اخبار

سینما و هنر

جهان