قطب شمال – اعزام ۴ فروند ناو آمریکایی به دریای بارنتس

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۱۷

عملیات امنیتی آمریکا پس از سه دهه

قطب شمال  اخیراً شاهد  اجرای عملیات امنیتی آمریکا  همراه با چین و روسیه است. طبق اعلامیه مقامات پنتاگون، برای اولین بار در بیش از سه دهه گذشته، آمریکا در هفته جاری چهار فروند ناو جهت اجرای عملیات امنیتی قطب شمال در دریای بارنتس در شمال روسیه اعزام کرد. این اقدام در شرایطی بود که مقامات آمریکایی معتقدند رقبای این کشور همچون چین و روسیه در خلال همه‌گیری کرونا به طور فزاینده عزم دفاعی آمریکا را با چالش‌های دریایی و هوایی خود آزمایش کردند.
این چهار کشتی به همراه یک کشتی نیروی دریایی سلطنتی انگلیس، با هدف اثبات آزادی کشتیرانی و یکپارچگی بین متحدان عملیات فزاینده راهبردی را در منطقه قطب شمال برگزار کردند.

عملیات امنیتی آمریکا در قطب شمال

عملیات آزادی دریانوردی

ناوی‌های آمریکا شامل سه فروند ناوشکن دارای موشک‌های هدایت‌شونده و کشتی حمایتی انگلیس هستند. مقامات نظامی آمریکا  از دهه ۸۰ میلادی تاکنون کشتی‌های سطحی آمریکا در منطقه دریای بارنتس عملیاتی انجام نداده‌اند و از این‌رو ضروری است با شرایط و وضع برگزاری عملیات در این منطقه آشنا شوند.
دریاسالار «لیزا فرانچتی» گفت: «جهت تلاش برای جلوگیری از بروز هرگونه مناقشه به مقامات روسیه در باره برگزاری عملیات اطلاع‌رسانی شده است» عملیات دریای بارنتس پس از آن برگزار می‌شود که نیروی دریایی آمریکا در دریای چین جنوبی و نزدیک جزایر کوچک که مورد ادعای مالکیت پکن و مخالفت دیگران قرار دارد، هفته گذشته عملیات «آزادی دریانوردی» برگزار کرد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، با اشاره به افزایش تحرکات چین در اینگونه مناطق رفتار پکن را بسیار خصمانه و در تضاد با قوانین بین‌المللی خواند.او افزود نیروی هوایی روسیه نیز اخیراً اقدامات وتلاش‌های زیادی برای کنکاش در حریم فضایی آمریکا در منطقه قطب شمال و اطراف آلاسکا انجام داده است

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 + 17 =


اخبار

سینما و هنر

جهان