• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • عنصر عمومی جنگ – مشروط با ویژگی‌ خاص دولت‌ها و نیروهای مسلح آن‌ها

عنصر عمومی جنگ – مشروط با ویژگی‌ خاص دولت‌ها و نیروهای مسلح آن‌ها

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۰۹

عنصر عمومی جنگ

عنصر عمومی جنگ،  با ویژگی‌های خاص دولت‌ها و نیروهای مسلح آن‌ها مشروط می‌شود. جنگ ولیکن باید جنبه عمومی دیگری نیز داشته باشد؛ در واقع یک عنصر عمومی که هر نظریه پرداز بالاتر از همه موارد باید به آن توجه داشته باشد. کلاوزویتس هنگام بررسی راهپیمایی‌ها بین دوره‌های خاص و تجربه جهانی، احساس اضطراب فکری به شما می‌دهد. کلاوزویتس پس از بررسی سریع تاریخ نظامی از نخستین زمان‌ها تا زمان نگارش کتابش، کاوشی که به سادگی برای نشان دادن تضاد با کمال تقریبی جنگ مطلق بین سال‌های ۱۷۹۲ و ۱۸۱۵ بدست آمد، توضیحاتی نافذ ارائه می‌دهد که چطور موارد متحصر به فرد تاریخی باید به جهان مرتبط شود. برای اینکه تفاوت‌های ظریف و شایستگی‌های مهم را از دست ندهید، نقل قول باید گسترده باشد.

 شروط دوران تاریخی جنگ

با توجه به کشش مغناطیسی سبک جنگ ناپلئونی بر ساختار و محتوای نظریه کلاوزویتس، او به شکلی عالی برای تشخیص قدرت جذاب وقایع معاصر کاربرد دارد. تعجب آور نیست معیاری که وی بر آن اساس جنگ را قضاوت می‌کرد -هنگامی که جنگ واقعاً جنگ بود- تجربه زمان خودش بود. برای تئوریسین‌ها این تصور رایج است که بتوانند در روزگار خود رفتاری را پیدا کنند، همانند دوران تاریخی، که کلید فهم عمومی را فراهم کند. موقعیت زمانی و همچنین وابستگی‌های فرهنگی و سایر موارد، محتوا را برای بدیهیات همیشه محبوب در اصول نظریه پردازان سیاست بوروکراتیک مورد حمایت قرار می‌دهد «جایی که شما در آن می‌ایستید، بستگی به جایی دارد که در آن نشسته‌اید.

ویژگی‌های دوره‌ای جنگ

در اینجا نگاهی مختصر به بررسی تاریخی‌ ویژگی های هر دوره جنگ داریم. هدف تعیین تکلیف تعداد معدودی از اصول جنگ در هر دوره نیست. ما می‌خواستیم نشان دهیم که چگونه هر دوره‌ای نوع جنگ، شرایط محدود کننده و پیش بینی‌های خاص خود را دارد. بنابراین، هر دوره بر اساس نظریه جنگ خود ادامه می‌یافت، حتی اگر این اصرار همیشه و به طور جهانی وجود داشته باشد تا بتوان اصول علمی را عملی کرد. از این رو است که وقایع در هر عصر باید با توجه به خصوصیات خاص خود مورد داوری قرار گیرد. بنابراین، کسی نمی‌تواند فرماندهان گذشته را درک و تکریم کند، تا زمانی که خود را در موقعیت روزگار آنها قرار ندهد، نه با مطالعه‌ای پر دردسر شامل همه جزئیات آن دوره بلکه با بررسی دقیق ویژگی‌های مهم تعیین کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 − 16 =


اخبار

سینما و هنر

جهان