عوارض جانبی – بروز فلج صورت در برخی دریافت کنندگان واکسن کرونا

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۲۵

بروز فلج صورت در ۴ دریافت کننده

واکسن کرونای فایزر باز جنجال آفرین شده است. عوارض جانبی تزریق واکسن موجب واکنش های زیادی در مورد تزریق آن شده است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا هشدار داده است که چهار شرکت کننده در آزمایش واکسن کووید ۱۹ در شرکت فایزر مبتلا به فلج صورت شده اند. کارشناسان بریتانیایی هم پس از بروز حساسیت شدید در دو نفر از دریافت کنندگان، هشدار داد که افرادی که دارای حساسیت بالا هستند نباید این واکسن را دریافت نمایند.

عوارض جانبی - بروز فلج صورت در برخی دریافت کنندگان واکسن کرونا

عوارض جانبی – بروز فلج صورت در برخی دریافت کنندگان واکسن کرونا

گزارش واکنش ها و عوارض جانبی

طبق گزارشات در فاز ۳ آزمایش این واکسن، در ۴ شرکت کننده فلج صورت موقتی موسوم به «فلج بلز» اتفاق افتاده است. این در حالی است که در گروهی که دارونما را دریافت کرده بودند، هیچگونه عارضه مشابهی گزارش نشد.

این گونه از فلج صورت (فلج بلز) به نوعی شبیه سکته است. عضلات صورت دچار ضعف ناکهانی شده و نیمی از صورت دچار افتادگی می شود. هنوز به طور دقیق علت آن مشخص نشده است اما این مشکل به خودی خود مرتفع می گردد.

بروز عوارض جانبی پس از تزریق واکسن طبق اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا، اثری طبیعی است. البته که باید به طور جزئی باشد.

از میان دریافت کنندگان و شرکت کنندگان در آزمایش شرکت فایزر، ۸۴ درصد آنها واکنش داشته اند. ۶۳ درصد دریافت کنندگان احساس خستگی و کوفتگی، ۵۵ درصد سردرد، ۳۲ درصد لرز، ۲۴ درصد درد مفاصل و ۱۴ درصد تب را گزارش کرده اند.

با وجود اینها این واکسن پس از عبور از تمامی مراحل قانونی موفق شد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا را کسب نماید. همچنین آزمایشات نشان داده پس از دریافت دومین دوز دریافت، واکسن تا ۹۵ درصد موثر واقع شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 − 6 =


اخبار

سینما و هنر

جهان