عوامل اثر گذار بر شخصیت

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۵-۲۷

عوامل اثر گذار بر شخصیت

اگر عوامل اثر گذار بر شخصیت را مجموعه ویژگی­های جسمی، روانی، عاطفی و اجتماعی در افراد وصیف کنیم، هر چیزی که این ویژگی ها را به وجود آوره است، شخصیت نام دارد . قسمت اول این ویژگی­ها، یعنی ویژگی­های جسمانی، ساخته وراثت و و قسمت دیگر آن را محیط و عوامل اجتماعی به وجود آورده است ، یکی از این دو عامل مشخص میکند که ، نقش مهم­تری در ایجاد شخصیت دارند، غیر ممکن است. اما بمشخص است که شخصیت هر فرد شامل تعامل و تأثیر متقابل هر دو عامل است. این به این معنی است که از یک طرف  عوامل محیطی، در چهارچوب امکانات و محدودیت­ های فیزیولوژیکی و ساختار توارثی، فعالندو از طرفی دیگر توانایی­های بالقوه­ای که عمدتاً محصول توارث­اند، زمانی می­توانند شکوفا شوند و از قوه به فعل درآیند که جای مناسبی برای شکوفایی داشته باشند.

تقسیم دو عامل

  • عوامل تأثیر گذار ارثی

کاسپی معتقد است (۲۰۰۰) ، عوامل ارثی، نقش قابل توجهی در تعیین شخصیت دارند و این تأثیر به ویژه در ارتباط با ویژگی­هایی خاص در هر فرد است. از وقتی که سلول جنسی ماده در جریان لقاح ترکیب می­شود، اولین سنگ بنای شخصیت فرد گذاشته می­شود.بنابراین اولین حیطه شخصیت فرد که موجب تمایز افراد از هم میشوند  یعنی جنسیت او، زاییده ترکیب خاص کروموزومی است که از والدین به ارث برده است.

  • تعیین کننده­های محیطی

عوامل محیطی و تأثیرات آن سببمی شود افراد به هم دیگر شباهت داشته باشد همین­طور تجارب افراد سبب می­شود که هر یک، موجودی منحصر به فرد باشند.

فرهنگ: از میان عوامل محیطی تعیین کننده شخصیت، تجارب فرد به عنوان عضو یک فرهنگ، بسیار مهم است.

طبقه اجتماعی: هرچند بعضی از الگوهای رفتاری، نتیجه عضویت فرد در یک فرهنگ است، عضویت در قشرها و طبقات اجتماعی مختلف نیز رشد بعضی از الگوها را موجب می­شود،  گروه اجتماعی فرد توجهی نکنید، جنبه­ های کمی از شخصیترا میشود درک کرد . طبقه اجتماعی فرد – چه طبقه بالا یا پایین و چه طبقه کارگر یا متخصص- بسیار مهم است.

خانواده: خانواده یکی از مهمترین عوالی است که روی شخصیت تاثیر می گذارد ،  والدین ممکن است گرم و مهربان باشند و یا سرد و خشن؛ حمایت مفرط و حس مالکیت داشته باشند و یا نیازهای کودکان را بشناسند و به آنها استقلال و آزادی بدهند.

 

 

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 + 20 =


اخبار

سینما و هنر

جهان