عوامل توسعه تامین اجتماعی

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۷

عوامل توسعه تامین اجتماعی

از جمله عوامل توسعه تامین اجتماعی می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

۱-رشدجمعیت:

رشدسریع جمعیت به علت کاهش مرگ و میرنوزادان و نیز افزایش طول زندگی افراد که خود ناشی از پیشرفت علم پزشکی بود،به مشکلات فقر و بیکاری درجامعه دامن زد. نظریه جمعیت توماس رابرت مالتوس نیز از این واقعیت نشات گرفته است .او معتقد بود که اگر محدودیتی درمقابل رشد جمعیت نباشد نرخ طبیعی تولید مثل سبب می شود که جمعیت بصورت تصاعد هندسی افزایش یابد.

اما افزایش تولید مواد غذایی حداکثر بصورت تصاعد حسابی خواهدبود. به نظر مالتوس دونوع مانع که یکی پیشگیر و دیگری قزعی است رشد جمعیت را محدود می سازد. موانع پیشگیر ازطریق کنترل هایی که مردم اعمال می کنند نرخ زاد و ولد را کاهش می دهد. و موانع قطعی درصورت موثر نبودن موانع پیشگیری با تشدی د قحطی وگرسنگی نرخ مرگ و میر را افزایش می دهد. به طورکلی رشد سریع جمعیت و افزایش تعداد افراد پیر و از کار افتاده،لزوم توجه به آنان را روشن ساخت. که روزبه روزبه تعداد این افراد در جامعه اضافه می گشت.

۲-جنگ های جهانی اول ودوم:

گرچه طرح های بیمه اجتماعی قبل ازجنگ متضمن مواردی برای مقابله با حوادث مختلف اجتماعی در زندگی بود. اما برای تامین اجتماعی احتیاجات عموم کافی نبود و تنها شامل کسانی می شد که به موجب قرارداد کار به استخدام درآمده بودند. و کسانی که به حساب خود کارمی کردند مورد حمایت قرارنمی گرفتند.

وقوع جنگ های اول و دوم خود به عنوان عامل دیگر تغییر اجتماعی و اقتصادی و انگیزه ای برای جلب توجه بیشتر به امورخاص اتباع کشورهای جنگ زده گردید.  چرا که عدم امنیت و ضعف اقتصادی که از طریق جنگ اول با مابقی گذاشتن میلیون ها خانواده بی سرپرست و معلول بوجود آمده بود. موجب برپا داشتن فعالیت های اجتماعی متنوعی برای نجات نیازمندان گردید. کم کم مسئولیت همگانی دربرابر نظام اقتصادی و اجتماعی برانگیخته شد. و د راین رهگذر مللی که از جنگ رخصت پیدا کره بودند. حول میثاقی به نام پیمان ملل گرد آمده و به منظورجلوگیری ازتکرار واقعه سازمان ملل متحد را بنیاد نهادند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 − 16 =


اخبار

سینما و هنر

جهان