عوامل موثر در ایجاد خروس های نوع سی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۴-۲۲
عوامل موثر، در ایجاد خروس های نوع سی، بستر نا مناسب، تهویه نامناسب، تغذیه نامناسب

عوامل موثر در ایجاد خروس های نوع سی

عوامل موثر در ایجاد خروس های نوع سی بستر نا مناسب است که به بستری گفته می ­شود که از رطوبت زیاد یا خیلی کم برخوردار است که در شرایط رطوبت زیاد باعث سوختگی کف پا در اثر آمونیاک زیاد بسترمی شود که در نهایت ایجاد درد و افزایش جفت گیری های نا موفق توسط خروس ها را منجرب می گردد و در شرایط رطوبت کم ایجاد خاک زیاد در سالن و مشکلات تنفسی برای پرندگان را به همراه خواهد داشت.

دومین عامل: تهویه نامناسب می باشد تهویه نیز یکی از عوامل محیطی و مدیریتی مهم بوده که در امر سالم نگاه داشتن ماکیان و رسیدن به ضریب تبدیل مناسب تعیین کننده بوده و در صورت مناسب نبودن آن سالن ها یا دچار کمبود اکسیژن شده و یا کوران ایجاد شده که مانع از تغذیه و تولید طبیعی در ماکیان می ­گردد.

و سومین عامل تغذیه نامناسب است که در گله های مادر گوشتی عموما زمان مصرف دان برای خروس ­ها بین ۳۰الی ۴۰ دقیقه می­ باشد. ۹۸ تا ۱۰۰ درصد خروس ها در این زمان با هجوم فراوان به دستگاه غذارسان حمله ور می شوند. و یک رقابت شدید ایجاد می­ شود در این رقابت بسیار مهم می باشد.

فضای دانخوری برای هر خروس به توصیه نژاد بوده است. در صورت قرار دادن فضای کمتر و حتی بیشتر باعث بر هم زدن یکنواختی وزنی خروس ها و بالا رفتن ضریب پراکندگی وزنی خروس ­ها خواهیم شد. که در نهایت خروس­ های قوی تر چاق و ضعیف ترها حذف می ­شوند.

ضریب پراکندگی در خروس­ های مولد

در گله های در حال تولید هر چقدر ضریب پراکندگی وزنی خروس ها کوچکتر باشند. خروس های آن گله از قدرت باروری بیشتری برخوردار بوده است. زیرا سبک تر و سنگین تر شدن وزن خروس ها نشان از مدیریت تولید نامناسب بوده و با کاهش فعالیت جنسی همراه خواهد بود.

دمایی نامناسب

استرس گرمایی و استرس ناشی از سرما باعث کم شدن جفت گیری در خروس ها و مرغ ها می شود. بنابراین ثابت نگاه داشتن دمای مطلوب می تواند به درصد نطفه دار بودن تخم مرغ کمک کرده. و در نهایت باعث بالا رفتن درصد جوجه در آوری می گردد.

پرورش نامناسب

یک پرورش خوب نیز به نوبه خود می تواند برای رسیدن به استاندارد های تولید بسیار تعیین کننده باشد. به عنوان مثال اگر در هفته های ۱۲ الی ۱۶ پرورش راس گله به مشکلاتی اعم از سنگین شدن بیماری ها برخورد کند. انتظار می رود که گله در تکامل اندام های تناسلی دچار مشکلاتی شود که پتانسیل لازم را در دوران تولید از دست می دهد.

بیماری ها

برخی از بیماری ها مانند برونشیت و نیوکاسل و آنفولانزا و مارک و گامبورو و بسیاری دیگر با علایم تغذیه نکردن جمعیتی در سالن همراه خواهد بود. که در درجه اول باعث برهم زدن یکنواختی گله می گردد. این عامل خود به تنهایی می تواند آسیب های در پی داشته باشد. کما اینکه در برخی از بیماری ها عامل بیماری دستگاه تناسلی مرغ و خروس را هدف قرار داده و تخریب می کند.

قبلی «
بعدی »

1 دیدگاه

  1. سلام نسل برهما مرغ و خروسش چند فی میخوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 + 24 =


اخبار

سینما و هنر

جهان