عوامل موفقيت كارآفرينان

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۵-۰۵

عوامل موفقيت كارآفرينان

عوامل موفقيت كارآفرينان به چهار دسته طبقه‌بندی می شود. این چهاردسته عبارتند از:

۱- شرايط اقتصادي و بازار: این شرایط شامل، منابع مالي، نيروي كار، تسهيلات فيزيكي، زيرساخت­ هاي اقتصادي، خدمات تخصصي و محيط اقتصادي كلان، می‌گردد.

۲- ساختار و پويايي صنعت: این بخش مواردی را مانند، اندازه بازار، رشد بازار، ساختار بازار و صنعت، تمركز جغرافيايي صنعت و استراتژي شركت­ هاي بزرگ، دربر می­گیرد.

۳- چارچوب قانون و مقررات: از جمله موارد مهم این حوزه می­توان به سيستم حقوقي نظیر، رويه­ هاي ايجاد كسب و كار، حقوق مالكيت معنوي، قوانين و مقررات مانند، كنترل قيمت­ ها  و  سياست ­هاي حمايتي مانند، يارانه، مشوق هاي مالياتي و غيره) اشاره نمود.

۴- سرمايه ­هاي اجتماعي: شامل، يكپارچگي يا سلسله مراتب اجتماعي (ميزان محروميت اجتماعي، حركت افراد بين طبقات اجتماعي)، فرهنگ (احترام به كارآفرينان، احترام به استقلال، ديدگاه نسبت به شكست در كار)، پشتيباني نهادي (مراكز كمك به كارآفريني، انكوباتورها) و سيستم آموزشي (تدريس كارآفريني در دوره‌هاي تحصيلي، توجه به يادگيري براي عمل).

آنچه که از موارد مرتبط در چهار عامل فوق بر­می ­آید، این است که عوامل مذکور را می­توان در قالب موارد بیرونی و درونی خلاصه نمود. به بیانی دیگر، بسیاری از موارد مرتبط به این عوامل، مربوط به کارآفرین و بسیاری دیگر مربوط به جامعه و موارد خارج از حیطه کارآفرین می­باشند. شناسایی هر یک از عوامل و تمرکز جهت ارتقای و فراهم نمودن شرایط مناسب، می­تواند جامعه را برای بهبود وضعیت کارآفرینی و آموزش حوزه­ های مرتبط با آن کمک نماید.

فرهنگ کار و کارآفرینی

فرهنگ در هر جامعه تأثير به ­سزايي در توسعه كارآفريني دارد. از آنجايي كه فرهنگ به مفهوم مجموعه پیچیده‌ای از دانش‌ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات، عادات و هرچه که فرد به عنوان عضوی از جامعه از جامعه خویش فرا می‌گیرد.  بيان گرديده، كارآفرينان به عنوان بخشي از جامعه پيراموني، از مجموعه ارزش ­ها، نگرش­ ها، هنجارها و رفتارهاي متمايزي برخوردارند كه مي­توان آن را خرده فرهنگ كارآفريني اطلاق نمود.

ساختار و عملكرد اين خرده فرهنگ و عناصر دروني آن در سطوح مختلف فردي و اجتماعي در ارتباط آن با فرهنگ مسلط بر جامعه شكل مي­گيرد. به عبارت ساده­تر فرهنگ‌كار و كارآفريني بخشي از فرهنگ حاكم بر جامعه بوده و بر پايه­ي آن بنا مي­شود

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 − 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان