Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_jmp8ggbd7iuddce1s7crk6plv3, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home3/andishm1/public_html/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/hooks.php on line 258

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home3/andishm1/public_html/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/hooks.php:258) in /home3/andishm1/public_html/wp-content/plugins/unyson/framework/includes/hooks.php on line 258
غرامت هواپیمای اوکراینی - برداشت ۲۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه

غرامت هواپیمای اوکراینی – برداشت ۲۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۰۴

پرداخت غرامت سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی

ایران برای پرداخت غرامت سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی تا سقف ۲۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه برداشت خواهد کرد. هدف از تاسیس صندوق توسعه ملی تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز، میعانات گازی و فراورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز و فراورده‌های نفتی بوده است ولیکن امروز مجبور به برداشت از آن برای پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی شده ایم و  به نظر می رسد در بودجه ۱۴۰۰ به محلی برای تأمین اعتبارات هزینه‌ای دولت تبدیل شده است.

صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده رشد ۵۳ درصدی داشته که یکی از این ردیف‌های جدید اضافه شده به آن پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی است که صرفا اعتبارات هزینه‌ای به شمار می‌رود و بازگشتی برای آن در کار نیست. این درحالی است که مقرر شده بود صندوق توسعه ملی فقط شامل وام دهی شود و  صرفاً برای پروژه‌هایی که بازگشت سرمایه آن‌ها به‌صورت ارزی امکان‌پذیر است.

لایه‌های جدید صندوق توسعه

جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ که قرار است نیمه آذرماه به مجلس تحویل داده شود هنوز منتشر نشده است ولیکن طبق اخبار منتشر شده  جزئیات آن بدین شرح است.در برداشت‌های سال آینده از صندوق‌های توسعه ملی براساس لایحه بودجه پیشنهادی به دولت اجازه داده می‌شود تا سقف ۱۱۲ میلیون یورو برای اجرای وظایف حاکمیتی-طرح منظومه ، تا سقف ۱۲۵ میلیون یورو برای پرداخت حق عضویت در مجامع بین‌المللی برداشت کند.

غرامت هواپیمای اوکراینی – برداشت ۲۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه

همچنین دولت اجازه دارد تا سقف ۲۰۰ میلیون یورو برای پرداخت خسارت بابت هواپیمای اوکراینی، تا سقف ۵۰ میلیون یورو برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تا سقف یک‌میلیارد یورو نیز برای هزینه‌های مربوط به مدیریت و مقابله با شیوع کرونا برداشت کند که بخشی از این اعتبارات صرفا هزینه‌ای است و قابلیت بازگشت به صندوق را ندارد.

غرامت هواپیمای اوکراینی از نگاه کارشناسان

هادی حق‌شناس، کارشناس اقتصادی در گفتگویی اعلام کرد: پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی که تا سقف ۲۰۰ میلیون یورو در نظر گرفته شده، اعتبارات هزینه‌ای است و مسلما نمی‎تواند در قالب وام باشد. او می‌گوید: پرداخت این غرامت باید به‌صورت ارزی باشد و از آنجا که منابع ارزی کشور محدود شده است، چاره‌ای جز این نداریم که چنین هزینه‌ای را از اعتبارات صندوق تأمین کنیم.

همت قلی‌زاده، کارشناس بودجه نیز اعلام کرد: مدت‌هاست که بودجه صندوق توسعه ملی منحرف شده و معلوم نیست چه کسی باید به این موضوع رسیدگی کند. قاعدتا پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی باید از طریق بیمه‌‎ها انجام شود، اما چون بیمه‌ها توان پرداخت ندارند، احتمالا تصمیم گرفته شده است که از این محل پرداخت شود.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 + 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_jmp8ggbd7iuddce1s7crk6plv3, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0