فرهنگ نظامی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۱۱

فرهنگ نظامی

فرهنگ‌ نظامی می‌تواند مختص خدمات مسلحانه، شاخه‌ای از خدمات یا کارکردهای بین-خدماتی تمرکز تسلیحات باشد. چندین فرهنگ نظامی  درکشوری با یک یا چند فرهنگ استراتژیک  وجود دارد.  دراین  خصوص می توان به عنوان مثال رزمندگان ویژه، هواپیماهای جنگی، موشک‌های هسته‌ای را در کشورها نام برد. فرهنگ در این دو حیطه مختلف در بسیاری از موارد از هم متمایز شده و کاربرد دارند.

ادبیات فرهنگ نظامی

ادبیات در حال ظهوری در مورد  فرهنگ نظامی وجود دارد که هرچند از نظر علمی، در سنت بزرگ مطالعات استراتژیک قرار دارد، زیرا به وسیله ادراک مشکلات روزانه برانگیخته شده است. نمی‌توان فرهنگ (های) نظامی را جدا از زمینه گسترده تر آنها مورد مطالعه قرار داد، اما تا به امروز تحقیقاتی در رابطه با چگونگی ارتباط آن نوع فرهنگ با ویژگی‌های فرهنگ استراتژیک که در اینجا بحث شد، ارائه چندانی نشده است.

بدیهی است که این ادعا به نظر بی معنی می‌رسد که ملوانان بدون توجه به وابستگی ملی، ملوان هستند. اما چقدر و دقیقاً چرا و چطور، مهم است که یک ملوان آلمانی باشد نه انگلیسی؟ از این گذشته، آنها تا حدودی باید جهان بینی دریانوردان را به اشتراک بگذارند. در حال حاضر، ادبیات مربوط به  امور استراتژیک و نظامیان هنوز بر گفتمان تولیدی تأثیر نمی‌گذارد. با توجه به فرهنگی استراتژیک بسط یافته در این فصل، کافی است بگوییم که حداقل آگاهی از فرهنگ‌های نظامی به ما از خطرات احتمالی قابل تعمیم هشدار می‌دهد.

سبک نظامی آلمان

سبک نظامی آلمان منعکس کننده یک نگرش ملی بود که جنگ را بسیار جدی گرفت – پیش بینی‌ای که از تهاجم‌های بیشماری که دولت‌های آلمان طی قرن‌ها متحمل آن شده بودند، الهام می‌گیرد. با این حال نیروی دریایی آلمان در دو جنگ جهانی ثابت کرد که هیچ چیز ذاتی در مورد سازمانه‌ای میلیتاریزه در  آلمان وجود ندارد. در نتیجه، باید از انتساب تأثیر ناعادلانه فرهنگی ملی در نحوه پیشرفت فرهنگی رسیدگی به امور اجتناب کرد

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
16 − 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان