فرهنگ کارآفرينانه و سرمایه اجتماعی

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۵-۱۶

فرهنگ کارآفرينانه و سرمایه اجتماعی

فرهنگ کارآفرينانه و سرمایه اجتماعی از اهميت زيادي برخوردار است. چرا که اين مفهوم تعيين­ کننده نگرش ­هاي افراد در جهت بنيان­گذاري فعاليت جديد کارآفرينانه است. ظهور فرهنگ کارآفرينانه باعث شکل­ گيري سازمان ­هاي جديد شده و شرکت ­هاي مستقل و کوچک با اميد به رشد اقتصادي سر برآورده ­اند. از آنجايي که سازمان ­ها ممکن است داراي واحدهاي کارآفرين و واحدهاي معمولي باشند، لذا بايد داراي دو فرهنگ سازماني متفاوت و يا حتي متضاد نيز باشند.

ويژگي­ هاي جامعه ­ي کارآفرين

یک جامعه مبتنی بر فرهنگ کارآفرینی دارای ویژگی­ های منحصر به فرد می­باشد. بررسی­ های مختلف نشان داده­ است، با توجه به تفاوت ­های فرهنگی می­توان چهار شاخص کلی را برای آن در نظر گرفت. مهم­ترین وجوه مشترک این جوامع را می­توان در کار مولد، انواع تشویق و حمایت جامعه (خانواده) از این فرهنگ و در نهایت قوانین و مقررات حمایتی دولت از این خرده فرهنگ به عنوان یک فرهنگ کارآمد نام برد.

شاخص ­های  مذکور را به شرح ذیل طبقه بندی نموده است:

۱- نسبت به نقش­ هاي اساسي و تأثيرات حياتي کار مولد و ارزش ­آفرين، سرمايه­ گذاري مولد و سازنده، مشارکت و کار گروهي و خلاقيت و نوآوري در رشد و توسعه جامعه، شناخت کافي، نگرش مثبت و باور عميق دارد.

۲- جامعه ­ي کارآفرين موارد بند فوق را مورد تشويق و حمايت قرار داده و زمينه­ ها و بسترهاي لازم و مساعد براي بروز هرچه بيشتر و شکوفايي بهتر آن‌ها را فراهم مي­سازد.

۳- نهادهاي اجتماعي جامعه­ ي کارآفرين (مانند خانواده، مدرسه وغیره) هم­سو و هماهنگ با رشد و توسعه مستمر کارآفريني است.

۴- قوانين و مقررات آن مبتني بر حمايت از فعاليت­ هاي کارآفرينانه مي­باشد.

کارآفرینی و سرمایه اجتماعی

سرمایه­ ­اجتماعی به نوعی ارتباطات اجتماعی ­اشاره دارد که مردم برای به دست آوردن منابع از آن­ها استفاده می­کنند. کاری که در غیر این­صورت با صرف هزینه­های انسانی و مالی انجام ­پذیر است. اگرچه بیش از نیم قرن است که انسان­ شناسان و جامعه ­شناسان با مطالعه­ ی شبکه­ ی اجتماعی آشنا هستند، اما تنها یکی دو دهه است که متوجه ارزش ابزاری آن در زندگی مالی مدرن شده­ اند. از دهه ی ۱۹۸۰ که کارآفرینان مجذوب «شبکه ­سازی» شدند، استراتژی­ پژوهان و پژوهش­گران کارآفرینی به عنوان راهنمایی برای مطالعه ­ی این پدیده، به ادبیات شبکه­ ی اجتماعی روی آوردند. نحوه­ ی رفتار با شبکه­ ی اجتماعی در رسانه­ های همگانی بسیار عمل­گرایانه و خوش­بینانه بود و اغلب از آن به عنوان کلید موفقیت در کارآفرینی یاد می­شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 + 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان