فضاپیمای هندی در مسیر ماه

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۵-۰۱

فضاپیمای هندی در مسیر ماه

فضاپیمای هندی چاندرایان ۲ توسط سازمان هوافضای هند به سمت کره ماه پرتاب شد. این فضاپیمای هندی درحالی به سمت ماه پرتاب می شد که پرتاب این فضاپیما قبل از آن شکست خورده بود.

این فضاپیما پیش از این یکبار در ۲۴ تیر ماه به دلایل فنی نتوانسته بود به سمت ماه پرتاب شود و قبل از پرواز پرتاب آن لغو شده بود. برنامه اصلی این فضاپیما  جستجوی اب در کره ماه همچنین این کاوش اهدافی همچون بررسی املاح و مواد معدنی منطقه و همچنین نحوه پیدایش سنگهای منطقه قطب جنوب ماه می باشد.

این فضاپیما از سریهاریکوتا هند به سوی ماه پرتاب شد. بنا به اطلاع رسانی کارشناسان این فضاپیما توانسته در مدار زمین قرار گیرد. فضاپیمای پرتاب شده دارای حدود چهار تن وزن می باشد که از سه بخش مدارگرد ماه، کاوشگر و لندر تشکیل شده است.

اولین تلاش هند

لازم به ذکر است، این اولین تلاش هند برای فرود به سطح ماه می باشد و قرار است ماه پیما در اطراف قطب جنوب ماه جستجو کند. در این نقطه از ماه تاکنون عملیاتی صورت نگرفته است.

دانشمندان عقیده دارند، سنگ‌‌های این ناحیه از ماه دارای قدمتی ۴ میلیاردی بوده و به احتمال زیاد منابعی موثر از انرژی هسته‌ای در این قسمت از ماه وجود دارد که بسیار ارزشمند است.

هند پیش از این یک عملیات با نام چاندریان یک، انجام داده است. در سال ۲۰۱۳ نیز هندوستان یک کاوشگر راهی مریخ کرده است.

در صورتی که این فضاپیما با موفقیت بر سطح ماه فرود آید، هند چهارمین کشور جهان است که توانسته در ماه فرود آید. هند همچنین مصمم است، تا سال ۲۰۲۲ نخستین فضاپیمای سرنشین دار خود را به کره ماه ارسال نماید. پیش از این کشورهای آمریکا، روسیه و چین توانسته بودند فضاپیما به سطح ماه ارسال نمایند.

محققین معتقد می باشند، که هند در زمینه علوم فضای در حال رقابت با چین است که از لحاظ اقتصادی و فنآوری از این کشور پیشی گرفته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
2 + 8 =


اخبار

سینما و هنر

جهان