فضای مجازی – آذری جهرمی: بستن فضای مجازی، جلوگیری از توسعه است

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۱۵

محدود کردن پهنای باند

محمدجواد آذری جهرمی روز گذشته مهمان شبکه خبر سیما بود و در رابطه با محدودیت فضای مجازی و پهنای باند صجبت کرد. وزیر ارتباطات در رابطه با محدود کردن پهنای باند و حواشی فراوان ایجاد شده گفت: پهنای باند یک مسئله‌ی دستوری نیست؛ مقدار مصرف به ذائقه‌ی افراد برمی‌گردد و نمی‌توان کسی را مجبور کرد که چه چیزی مصرف کند. در این مورد دو دیدگاه وجود دارد. عده ای معتقدند نباید پهنای باند را افزایش داد، چون بخش فرهنگی به تناسب آن ارتقا پیدا نکرده است. عده ای هم بر این باورند که کاری به فرهنگ نداشته باشیم و پهنای باند را بدون درنظرگرفتن این شاخصه توسعه بدهیم. به همین جهت مرکز ملی تشکیل شد تا در این مورد تصمیم گیری نماید.

آذری جهرمی: بستن فضای مجازی، جلوگیری از توسعه است

آذری جهرمی: بستن فضای مجازی، جلوگیری از توسعه است

نگاه قدیمی در رابطه با فضای مجازی

آذری جهرمی افزود: نگاه به فضای مجازی نباید نگاهی قدیمی باشد، با این وضع نمی توان انتظار توسعه و پیشرفت داشت. فضای مجازی موجب افزایش سرعت اخبار می شود. این درست نیست که با بستن این شبکه ها راه توسعه را ببندیم. باید تولید محتوای صحیح و مناسب انجام شود و عملکرد را متناسب با این فضا پیش برد. مثلا در روزهای گذشته فضای مجازی پر شد از شنیدن صدای آژیر در غرب تهران و مشاهده هواپیمایی در آسمان، اما همزمان در هیچ کدام از شبکه های سیما چیزی در این مورد گفته نشد. حدودا سه ساعت بعد در تلویزیون درباره این مسئله گفته شد. وقتی پای فضای مجازی به میان می‌آید، ساختار عملکردی تفاوت می‌کند؛ اگر به شیوه‌ی قدیم به این فضا نگاه کنیم، توسعه و پیشرفت نخواهیم داشت.

وی در ادامه گفت: اگر بودجه برخی سازمان ها افزایش پیدا کند، و به جای انتقاد روی فرهنگ سازی کار کنند، ثمره بیشتر و بهتری دریافت خواهد شد. تصور کنید در دولت دوازدهم افزایش باند اتفاق نیفتاده بود. چطور می شد در ایام کرونا آموزش، سلامت و کسب‌وکار را پیش برد؟ جامعه را با مکانیزم صداوسیما نمی توانیم پیش ببریم. این سازمان باید به روز رسانی شود.

پخش گزارش فردوسی پور

وزیر ارتباطات در ادامه اشاره ای هم به پخش گزارش عادل فردوسی پور از طریق صفحه فارسی AFC در اینستاگرام نمود. او گفت: مردم قبلا دوست داشتند مسابقه ورزشی را از شبکه داخلی و با صدای گزارشگر محبوبشان تماشا کنند. برنامه ای که از طریق یک شبکه خارجی پخش شد، می‌توانست ترافیک داخلی داشته باشد، اما اینطور نشد و و ترافیک خارجی را به خود اختصاص داد. با بستن فضای مجازی نمی شود به نتیجه مطلوبی رسید. گاهی چاره در آزاد کردن فضا است.

جهرمی در پایان گفت: در دهه فجر مرکز امنیت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات و تا پایان سال، منطقه‌ی ویژه ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح خواهد شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان