انفجار اسپیس ایکس SN9 – فضاپیمای استارشیپ برای دومین بار منفجر شد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۱-۱۵

اسپیس ایکس SN9 شرکت تسلا سقوط کرد

اسپیس ایکس SN9 ، نمونه دیگر فضای پیمای استارشیپ پرواز کرد اما در هنگام فرود به با شدت به زمین برخورد کرد و منفجر شد. نمونه اولیه راکت استارشیپ موسوم به SN9 که سه موتور رپتور، دماغه و باله‌های پایین‌تر دارد توانست تا ارتفاع ۱۲.۵ کیلومتری پرواز کند، اما در هنگام فرود با برخورد به زمین منفجر شد.

این دومین باری است که استارشیپ در این اندازه با برخورد به زمین منفجر می‌شود. نمونه اولیه موشک استارشیپ موسوم به SN ۸ در هنگام فرود منفجر شد. ‌‌‌‌دو ماه قبل نیز، اولین تلاش آزمایشی برای فرود عمودی راکت ماهواره بر اسپیس ایکس Space X در جنوب تگزاس ناموفق بود و این راکت به هنگام تماس با زمین منفجر شد.
استارشیپ فضاپیمایی است که با هدف ارسال انسان به ماه و مریخ توسعه پیدا کرده است. این فضاپیما می‌تواند ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر را حمل کند.

انفجار موشک‌های اسپیس ایکس ایلان ماسک

نمونه دیگری از موشک‌های اسپیس ایکس که بنیانگذار آن، ایلان ماسک است پس از شلیک و طی کردن فاصله ۱۰ کیلومتری، در هنگام فرود سقوط کرده و منفجر شد. از آنجا که انجام این پرواز نیاز به تأیید اداره‌ هوانوردی فدرال (FAA) و شرایط آب‌ و هوایی داشت  چندین بار به تأخیر افتاد اما در نهایت،   پس از دریافت مجوز دربوکا چیکا شلیک شد  تا مجددا شرایط پرواز بر روی آن مورد آزمایش و بررسی قرار گیرد.

انفجار اسپیس ایکس SN9 - فضاپیمای استارشیپ برای دومین بار هنگام فرود منفجر شد

انفجار اسپیس ایکس SN9 – فضاپیمای استارشیپ برای دومین بار هنگام فرود منفجر شد

این فضاپیما در ساعت ۱۵:۲۵ منطقه‌ زمانی شرقی (۲۳:۵۵ به وقت تهران) به کمک سه موتور قدرتمند رپتور (Raptor) از زمین بلند شد. SN9 در مسیر رسیدن به ۱۰ کیلومتری به تدریج موتورهای خود را کاهش داد تا با کمک آن حدود۳۰ ثانیه در نقطه‌ اوج  پرواز بماند. سپس با هدف  آزمایش بال‌های کوچک برای فرود، بعد از خاموش شدن موتور به سمت شکم چرخید.

همزمان با نزدیک شدن به زمین، موشک SN9 که قرار بود مانند آزمایش قبلی SN8 برای فرود عمودیبر روی سکو آماده باشد این بار حتی امکان چرخش به طور کامل را هم پیدا نکرد و  و این نمونه‌ فضاپیمای استارشیپ ۶ دقیقه و ۲۶ ثانیه پس از پرتاب، در حالتی که کاملا هم عمود نشده بود با سکو برخورد کرده و منفجر شد.

انفجار SN9 در حالی انجام شد که همتای دیگر آن با شماره سریال ۱۰ (SN10) در فاصله‌ای نزدیک به آن قرار داشت. این نمونه‌ اولیه پیش از این در سکوی پرتاب قرار گرفته و احتمالا خیلی زودتر شاهد پرواز آن خواهیم بود اما باید منتظر بود و دید آیا می‌تواند بالأخره یکفرود موفق را هم رقم بزند و دوران تازه‌ای را در صنعت پرتاب‌های فضایی آغاز کند یا نه.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 23 =


اخبار

سینما و هنر

جهان