فناوری جایگزین استراتژی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۵

فناوری جایگزین استراتژی

فناوری جایگزین استراتژی  بدیهی است که هیچ‌گاه  بعنوان عامل تعیین کننده موفقیت نظامی مطرح نبوده است. در رابطه با  فناوری جایگزین استراتژی ما معتقدیم که دقیقاً فناوری کمترِ جنگ‌های باستانی باعث شده تا این موضوع به عنوان مطالعه‌ای مدرن ارزشمند باشد.

آیا سیاستگذاران مدرن واقعاً می‌توانند از جنگ‌های باستان درس بگیرند؟  ظهور فن آوری نوین به هیچ وجه نیاز استراتژیست برای تطبیق برنامه نظامی خود با واقعیت‌های اجتماعی و سیاسی را کم نکرده است. در نیمه دوم قرن بیستم، سلسله شکست‌های حیرت انگیز قدرت‌های بزرگ از جنگجویانی که بینش استراتژیکشان مطابق تسلیحات نازل‌تر بود، دیده می‌شود. الجزایر، ویتنام و افغانستان مواردی مهم هستند.

جهانی بودن استراتژی

در آناتومی خطا، بر جهانی بودن استراتژی در زمان و مکان، اعتبار یک برنامه سیاست گذاری به عنوان کانون و راهنما برای تحقیق، و شفافیت تاریخ استراتژیک، حتی تاریخ استراتژیک زمانی دور از ذهن، برای روشنگری استراتژیک امروز تأکید می‌کنند.

فراگیری و اهمیت فرهنگ استراتژیک

صحبت در مورد فراگیری و اهمیت فرهنگ استراتژیک ممکن است دشوار باشد بدون اینکه در نظر بگیریم کلید طلایی درک استراتژیک است.  به دلایلی مختلفی که مجال صحبت در مورد آن نیست، فرهنگ استراتژیک چنین کلیدی نیست و نمی‌تواند باشد: فرهنگ زمینه را ارائه می‌دهد، نه علیت قابل اعتماد. فرهنگِ غالب نیازی به ارتباط با یک گروه خاص ملی ندارد. برخی تکثرگرایی فرهنگی امکان پذیر و حتی محتمل است.

فرهنگ استراتژیک، هرچند احتمالاً به آرامی، با گذشت زمان تغییر می‌کند (در غیر این صورت آن پدیده شایسته توصیف به عنوان امری فرهنگی نیست) و گاها انتخاب‌های استراتژیکس مغایر با فرهنگ غالب صورت می‌گیرد

رفتار استراتژیک نمی‌تواند فراتر از فرهنگ باشد

رفتار استراتژیک می‌تواند خارج از برخی دیدگاه ها، بی کفایت، ناموفق، حتی بر خلاف هنجارهای فرهنگی باشد، اما در واقع نمی‌تواند فراتر از فرهنگ باشد. شخص، سازمان یا جامعه امنیتی خلاف فرهنگ حتی باید از روند یادگیری درباره و از گذشته خود محروم شود.

گزاره فوق‌فرهنگی مضحک است. اصلاً مضحک نیست که یک فرد، سازمان یا اجتماع امنیتی را ببینید که با یک مسئله استراتژیک بدون هیچ زمینه‌ای برخورد می‌کند، بلکه آنچه آشکار است، حتی در چنین درخودماندگی استراتژیکی -که شاید فرهنگی متمایز باشد. نماینده باید به اندازه کافی فراتر از مسئله اطلاعات داشته باشد تا موضوعی استراتژیک را برای آن مورد خاص شناسایی کند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 − 18 =


اخبار

سینما و هنر

جهان