فیلم جدایی نادر از سیمین در جمع صد فیلم برتر دنیا

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۳

فیلم جدایی نادر از سیمین در جمع صد اثر برتر جهان

فیلم جدایی نادر از سیمین و ده جزو صد فیلم برتر قرن انتخاب شدند. روزنامه انگلستانی گاردین لیستی از یکصد فیلم برتر جهان در قرن ۲۱ را منتشر کرد که در میان این لیست نام دو فیلم از ایران نیز به چشم می خورد. فیلم جدایی  به کارگردانی اصغر فرهادی و فیلم ده به کارگردانی مرحوم عباس کیارستمی.

همچنین در میان ۱۰۰ فیلم برتر قرن فیلم پرسپولیس به کارگردانی مرجان ساتراپی کارگردان ایرانی فرانسوی به چشم میخورد. در این لیست فیلم جدایی اصغر فرهادی در رتبه ۳۶ و فیلم ده کیارستمی در رتبه ۷۶ قرار دارد.

۱۰ فیلم برتر این بیست به شرح زیر می باشد:

There Will Be Blood

۱۲ Years a Slave

Boyhood

Under the Skin

In the Mood for Love

Hidden

Synecdoche, New York

Moonlight

Zama

Team America: World Police

فیلم جدایی نادر از سیمین

فیلم جدایی محصول سال ۱۳۸۹ می باشد که اصغر فرهادی آن را کارگردانی کرده است و در این فیلم لیلا حاتمی، پیمان معادی، شهاب حسینی ایفای نقش کرده اند. این فیلم توانست در سال ۲۰۱۲ اسکار را ازآن خود کند. این فیلم همچنین جوایزی همچون گلدن گلوپ، خرس طلایی، سزار، بودیل و بیش از ۵۰ جایزه دیگر را کسب کرد که سبب شد تا این فیلم بیش از بیش ارزشمندتر شود.

فیلم ده

فیلم ده به کارگردانی عباس کیارستمی در سال ۲۰۰۲ اکران شد و توانست تحسین بسیاری را در داخل و خارج از کشور برانگیزد. این فیلم در سال ۲۰۱۰ نیز در میان صد فیلم برتر جهان قرار داشت.

عباس کیارستمی

عباس کیارستمی

به نظر می رسدبا توجه به شرایط هنر سینمای کشور، بعید است سینمای ایران بار دیگر کارگردان و نویسنده ای همچون عباس کیارستمی به خود بیند و باید دید لیست ارائه شده و حضور ایرانی ها در این لیست چه تاثیری بر سینمای ایران خواهد گذاشت.

اندیشمند

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 − 29 =


اخبار

سینما و هنر

جهان