قاسم شیاسی – محافظ پیشین یاسر عرفات عزم بازگشت به وطن دارد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۱۹

تنها ایرانی غزه پس از ۴۰ سال قصد بازگشت به وطن دارد

قاسم شیاسی معروف به ابوهاشم محافظ پیشین یاسر عرفات، رئیس پیشین سازمان آزادی بخش فلسطین تنها شهروند ایرانی ساکن در نوار غزه به شمار می رود که به تازگی عزم بازگشت به وطن دارد. وی چهل سال پیش برای پیوستن به سازمان آزادی بخش فلسطین از تهران به مقر این سازمان در بیروت، پایتخت لبنان رفت و این روزها سودای بازگشت به ایران دارد.

سازمان آزادی بخش فلسطین در آن زمان یکی از نیروهای مسلح درگیر در جنگ داخلی لبنان بود. قاسم شیاسی در بیروت با یاسر عرفات آشنا شد و رهبر جنبش فتح از ابوهاشم خواست تا او را همراهی کند. به این ترتیب قاسم شیاسی محافظ یاسر عرفات و خلیل وزیر معروف به ابوجهاد شد. خلیل وزیر یکی از بنیانگذاران جنبش فتح و فرمانده شاخه نظامی این جنبش بود. وی در سال ۱۹۸۸ در تونس در حمله نیروهای اسرائیلی کشته شد. منابع امنیتی گروه حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد از قاسم شیاسی به عنوان تنها فرد ایرانی که آنها از حضورش در این باریکه اطلاع دارند یاد می کنند.

درباره قاسم شیاسی

قاسم شیاسی بنا به برگه های هویتی فلسطینی خود ۷۰ ساله است اما اسناد شناسایی ایرانی اش نشان می دهد که او ۷۸ سال دارد. وی سه بار ازدواج کرده است و شش فرزند دارد در نوار غزه مستقر شد و در تشکیلات امنیتی نوار غزه ارتقاء مقام پیدا کرد.

قاسم شیاسی – محافظ پیشین یاسر عرفات عزم بازگشت به وطن دارد

نوار غزه از سال ۲۰۰۷ و پس از به قدرت رسیدن گروه حماس در این باریکه تحت محاصره اقتصادی اسرائیل قرار گرفت. پیش از شیوع ویروس کرونا بیش از نیمی از ساکنان نوار غزه زیر خط فقر محسوب می شدند که با همه گیری ویروس کرونا وضعیت اقتصادی در نوار غزه را بدتر نیز کرده است.

ابوهاشم همچنان از تشکیلات خودگردان فلسطین مستمری ماهانه دریافت می کند اما به گفته وی مبلغ ۴۶۰ دلار در ماه برای تامین مخارج زندگی همسران، فرزندان و نوه هایش کافی نیست.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان