قاضی حداد – حسن زارع دهنوی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۸-۱۰

درگذشت قاضی حداد

حسن زارع دهنوی معروف به قاضی حداد در اثر ابتلا به کرونا درگذشت. پس از چند روز شنیده شدن اخبار تأییدنشده از فوت حسن زارع دهنوی در شبکه‌های اجتماعی، وکیل وی این خبر را تأیید کرد. محمد اصلانی، وکیل حسن زارع دهنوی در رابطه با مرگ موکل خود، گفت: ایشان چند روز پیش بر اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان گاندی درگذشت. وی افزود: به دلیل شیوع ویروس کرونا و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ایشان امروز به خاک سپرده خواهند شد.
حسن زارع دهنوی  معاون امنیت دادستان تهران در زمان دادستانی سعید مرتضوی و یکی از متهمان پرونده کهریزک بود که به انفصال موقت از شغل خود محکوم شد.

درباره قاضی حداد

قاضی حداد – حسن زارع دهنوی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

حسن زارع دهنوی در سن ۶۴ سالگی  از دنیا رفت. این قاضی یزدی‌تبار از دهه ۶۰ در دستگاه قضایی ایران مشغول به فعالیت بود که بخش مهمی از آن مرتبط با زندان اوین و پرونده‌های امنیتی بود.

نقش قاضی حداد در سال‌های پس از انتخابات سال ۸۸ که او به همکار اصلی سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران تبدیل شده بود،پررنگ شد و او در مقام معاون امنیت دادستانی تهران یکی از کسانی بود که در ماجرای پرونده بازداشتگاه کهریزک نامش سر زبان‌ها افتاد.

در بازداشتگاه کهریزک تهران، محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی، امیر جوادی‌فر کشته شدند و در همان زمان گزارش‌های مختلفی درباره بدرفتاری با زندانیان در کهریزک منتشر شد.

پرونده کهریزک 

در  پرونده کهریزک پس از شکایت عبدالحسین روح الامینی، علی کامرانی و علی جوادی فر، پدران سه تن از کشته‌شدگان بازداشتگاه کهریزک، قاضی حداد به همراه سعید مرتضوی و علی‌اکبر حیدری‌فر (قاضی دادگاه انقلاب) از سمت خود برکنار شدند.

شکایت خانواده‌ها تشکیل پرونده قضایی برای این سه نفر را باعث شد ولی قاضی حداد در جلسات دادگاه شرکت نکرد و در نهایت به اتهام «مشارکت غیرقانونی در بازداشت‌ها»، به انفصال دایم از خدمات قضایی و پنج سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.

اتحادیه اروپا در سال ۱۳۹۰، ۳۲ مقام ایرانی از جمله قاضی حداد را از ورود به کشور‌های این اتحادیه محروم کرد و دستور توقیف کلیه دارایی‌های او را در اروپا را صادر کرد.

پس از انتشار خبر مرگ وی به علت بیماری کرونا، برخی از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی که قاضی حسن زارع هنوی قضاوت پرونده‌های آن‌ها را بر عهده داشته، در واکنش به درگذشت حسن زارع دهنوی در شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان دادند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
7 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان