قاضی روث بیدر گینزبرگ – قاضی ارشد لیبرال دیوان عالی آمریکا درگذشت

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۲۹

مرگ یکی از ۹قاضی دیوان عالی آمریکا

قاضی روث بیدر گینزبرگ قاضی ارشد لیبرال دیوان عالی آمریکا درگذشت. دیوان عالی آمریکا روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که گینزبرگ در واشنگتن در خانه‌اش درگذشت. روث بیدر گینزرگ در سن ۸۷ سالگی بر اثر عود مجدد سرطان پانکراس در خانه خود در واشنگتن از دنیا رفت. جان رابرتس، رییس دیوان عالی آمریکا در این باره گفت: ما در دیوان عالی یک همکار عزیز را از دست دادیم. طبق گزارش ها گینزبرگ پیش از مرگش گفته بود: بزرگ‌ترین آرزوی من این است که تا زمانی که رییس‌جمهوری جدیدی روی کار آید، فرد دیگری جایگزین من نشود.

هم‌اکنون ۵ قاضی از ۹ قاضی دیوان عالی گرایش محافظه‌کارانه دارند که دو تن از آنها را دونالد ترامپ بعد از ورود به کاخ سفید منصوب کرده است. قضات دیوان عالی کرسی خود را به طور مادام‌العمر در دست دارند و تا هنگامی که خود تصمیم به استعفا نگیرند یا کنگره آمریکا آنها را استیضاح نکند، می‌توانند در این کرسی باقی بمانند.

بعد سیاسی درگذشت قاضی روث بیدر گینزبرگ

بیل کلینتون در سال ۱۹۹۳ قاضی گینزبرگ را برای منصب قضاوت در دیوان عالی آمریکا معرفی کرده بود. با مرگ این قاضی لیبرال، دونالد ترامپ می‌تواند قاضی مدنظر خود را منصوب کند و‌بدین‌ترتیب عالی‌ترین نهاد قضایی ترکیبی از افراد دلخواه اوست. دونالد ترامپ می تواند با انتخاب یک قاضی محافظه‌کار، ترکیب دیوان را به نفع جمهوریخواهان و جناح محافظه‌کار سنگین کند. در صورتی که ترامپ جایگزین وی را معرفی کند، ممکن است سنا که در کنترل جمهوریخواهان است، گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری را بسرعت و تا پیش از برگزاری انتخابات تأیید کند. قضات دیوان عالی پس از انتصاب قابل عزل نیستند.

قاضی روث بیدر گینزبرگ – قاضی ارشد لیبرال دیوان عالی آمریکا درگذشت

چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا در پیامی توئیتری اعلام کرد که جانشین گینزبرگ باید توسط رئیس جمهوری بعدی آمریکا تعیین شود. گینزبرگ سال ۱۹۳۳ در نیویورک به دنیا آمد و ۲۷ سال قاضی دیوان عالی آمریکا بود.  گینزبرگ دومین زنی است که در تاریخ دیوان عالی آمریکا به عنوان یکی از قضات این دادگاه انتخاب شده بود.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
7 − 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان