قانون جدید چک – تشریح فرآیند صدور چک در قانون جدید

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۲-۱۸

فرآیند صدور چک در قانون جدید

در قانون جدید چک، فرایند صدور چک و  شرایط دریافت دسته چک تغییر کرده است. آمنه نادعلی زاده درباره قانون جدید چک اعلام کرد: رنگ این چک ها صورتی و بنفش رنگ است و عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است.» بر روی آن درج شده است.
سخنگوی اجرایی قانون جدید چک تصریح کرد: برای تخصیص دسته چک های جدید به متقاضی آنها، فرد نباید چک برگشتی، احکام قضایی مانند ورشکستگی و بدهی و غیره داشته باشد.

تغییر شرایط صدور چک

قانون جدید چک - تشریح فرآیند صدور چک در قانون جدید

تشریح فرآیند صدور چک در قانون جدید

سخنگوی اجرایی قانون جدید چک با بیان اینکه شرایط این فرآیند نیز تغییر کرده است، گفت: به این معناکه مشتری دسته چکی را که از بانک دریافت می کند، برای صدور ضمن تکمیل فیزیک چک، اطلاعات مربوط به «تاریخ سررسید»، «مبلغ» و «اطلاعات هویتی ذینفع» را نیز در سامانه صیاد ثبت کند.

از طرفی گیرنده چک نیز باید به سامانه صیاد مراجعه کرده و ضمن استعلام موارد، اطلاعاتی را که در سامانه صیاد ثبت شده را با اطلاعات مندرج در برگه چک مقایسه کند و در صورتی که مشکلی نداشت، مراتب تأیید خود را اعلام کند.

نادعلی زاده تاکید کرد: چک های جدید نباید در وجه حامل صادر شوند، و نام گیرنده باید در متن چک درج و کدملی گیرنده در سامانه صیاد ثبت شود. وی افزود: گیرنده چک برای انتقال چک به نفر دیگر باید به سامانه صیاد مراجعه کند، کدملی گیرنده جدید را در سامانه صیاد ثبت کند. گیرنده جدید نیز باید به سامانه صیاد مراجعه کند و از صحت کدملی خود که در سامانه صیاد درج شده، اطمینان حاصل کند و آنگاه چک را تأیید و دریافت کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 + 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان