قراردادهای عمرانی

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۳

قراردادهای عمرانی

قراردادهای عمرانی در اجرای یک پروژه بسیار مهم می­باشد، زیرا حقوق و تعهدات دو طرف قرارداد مشخص می­گردد. از این ­رو اطلاع  از همه شرایط اجرای پروژه برای دست اندرکاران بسیار با اهمیت است. و در صورت عدم آگاهی با شرایط قرارداد ممکن است تعهدات  غیر قابل جبرانی متوجه طرفین قرارداد گردد که مشکلات بسیاری راممکن است در پیش داشته باشد.

تعریف قراداد

قرارداد رابطه­ ای است حقوقی بین پیمانکار و کارفرما که منشأ تعهد و التزام برای طرفین می­باشد. لازم به ذکر است قرارداد یک امر توافقی است. و در صورتی­که با قوانین کشور مغایرت نداشته باشد. به هر شکلی می­تواند منعقد شود. ولی در مورد طرح­ های عمرانی که اعتبار آنها از منابع عمومی تأمین می­گردد. لزوماً این امر می­بایست در چارچوب ضوابط سازمان مدیریت و برنامه ­ریزی کشور انجام پذیرد. ولی چون این چارچوب مدون و تعریف شده است معمولاً در مورد سایر قراردادها نیز که اعتبارات آن­ها غیر از محل طرح­های عمرانی است با اندک تغییرات مورد استفاده قرار می­گیرد

روش های اجرای پروژه(از نگاه قراردادی)

با توجه به شیوه­ های مختلف اجرای پروژه که در ادامه به آن اشاره می­گردد، ماهیت و محتوی قرارداد و تعهدات طرفین تغییر می­نماید. نقش کارفرما، مشاور و پیمانکار در روش ­های مختلف از ابعاد گوناگون بسیار متفاوت می­باشد و هر روش مقتضیات خود را طلب می­نماید. لذا با توجه به سیاست­ های کلان، نوع طرح و سایر شرایط، شیوه اجرا و به تناسب آن نوع قرارداد تعیین می­گردد.

اما در یک تقسیم بندی کلی، برخی روش های اجرای عبارتند از:

  • روش طرح، مناقصه، ساخت
  • روش طرح و ساخت یا (E.P.C)
  • روش ساخت، بهره­ برداری، انتقال (B.O.T)
  • روش ساخت، بهره­ برداری، تملک، انتقال (B.O.O.T)
  • روش ساخت، تملک، بهره ­برداری (B.O.O)

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 − 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان