قطعنامه تروئیکای اروپا – تذکر رسمی شورای حکام آژانس انرژی اتمی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۲۷

قطعنامه سه کشور اروپایی طرف برجام

قطعنامه تروئیکای اروپا علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مقرر شده طی روزهای آتی در جلسه شورای خکام آژاتس انرژی اتمی مطرح شود. قطعنامه تروئیکای اروپا یا سه کشور اروپایی طرف برجام حهت همکاری ایران با تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  تنظیم شده است. این قطعنامه یک صفحه‌ای نخستین تذکر رسمی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران از سال ۲۰۱۲  به بعد است.

کشورهایی اروپایی در این قطعنامه مدعی شده اند: «اینکه ایران طی بیش از ۴ ماه از اعطای دسترسی‌های مندرج در پروتکل الحاقی به آژانس اتمی خودداری کرده موجب نگرانی‌های جدی است.»

محدودیت های ایران در اظهارات رافائل گروسی

تذکر رسمی شورای حکام آژانس انرژی اتمی

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشیسن خبری روز گذشته مدعی شد  ایران مانع دسترسی آژانس به دو سایت در ایران شده است.گروسی گفت: «برخی حوزه‌ها هستند که همکاری ما ادامه دارند و بعضی حوزه‌ها هستند که اختلاف داریم. اوضاع پیچیده‌ای است. امیدوارم بتوانیم عملکرد بهتری داشته باشیم.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی قبلی خود با اشاره به اینکه در حال انجام بازرسی‌های بی‌سابقه از تأسیسات هسته‌ای اعلام‌شده ایران است اعلام کرد خواستار بازرسی از اماکنی است که ممکن است در آنها در اوایل سال ۲۰۰۰ پژوهش‌هایی در مقیاس کوچک بر روی مواد هسته‌ای انجام شده است.

شفاف‌ترین برنامه هسته‌ای در جهان

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران در نشستی ادعاهای شورای حکام علیه ایران را رد کرد و اظهار کرد: « از اعضای شورای حکام انتظار داریم استقلال این شورا را در مقابل قلدری آمریکا حفظ کنند.» ربیعی تأکید کرد برنامه هسته‌ای ایران «شفاف‌ترین برنامه هسته‌ای در جهان است.» قطعنامه تروئیکای اروپا مقرر شده در نشست چند روز بعد شورای حکام ارائه شود و به اتفاق آرا به تصویب رسیده و یا میان ۳۵ عضو شورا به رأی گذاشته شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 + 24 =


اخبار

سینما و هنر

جهان