قیمت سکه تمام – سکه به کانال هفت میلیون تومان رسید!

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۲۱

تغییرات ۲۰ روز اخیر بازارسکه و دلار

قیمت سکه تمام امروز به کانال هفت میلیونی در بازار آزاد رسید.  هنوز در طلافروشی‌ها و بازار رسمی قیمت سکه تمام حدود شش میلیون و ۹۶۰ هزار تومان معامله می‌شود. بررسی تغییرات ۲۰ روز اخیر بازار سکه نشان می‌دهد قیمت سکه تمام از اول اردیبهشت تا حالا حدود ۸۰۰ هزار تومن افزایش پیدا کرده و از شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به هفت میلیون تومان رسیده است.

روز‌های اول اردیبهشت نقطه آغاز افزایش قیمت سکه به شمار می رود . اول اردیبهشت‌ماه سکه کار خود را به قیمت شش میلیون و ۲۲۰ هزار تومان آغاز کرد. هر روز سکه در حد ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان گران می‌شد. تا پایان هفته اول سکه به محدوده شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید و تا اول هفته قبل یعنی ۱۳ اردیبهشت در همین محدوده باقی ماند.

هفته گذشته سکه در بازار آزاد حدود شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار معامله می شد و در روز‌های اخیر رشد چشمگیر داشت. از دید برخی قیمت سکه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان حباب دارد و بعضی دیگر معتقدند سکه با همان ارزش واقعی خود و بر اساس قیمت طلا، دلار و اونس جهانی قیمت‌گذاری می‌شود. دلار در این مدت از محدود ۱۶ هزار به ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان و طلا در این مدت از ۶۴۰ به ۶۶۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته، اما اونس جهانی چند روزی است در محدوده هزار و ۷۰۰ دلار آرام گرفته است.

روند صعودی قیمت‌ها

تغییرات ۲۰ روز اخیر بازارسکه و دلار

افزایش نسبی قیمت دلار از محدوده ۱۶ هزار به ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومان و افزایش قیمت طلا از محدوده ۶۴۰ هزار تا ۶۶۰ هزار تومان به ازای هر گرم، باعث شد سکه سیر صعودی پیدا کند. با اینکه خریدار‌ها در بازار طلا کم شده است کمبود عرضه باعث شده همچنان شاهد روند صعودی قیمت‌ها باشیم.

بعضی می‌گویند قیمت فعلی سکه حباب دارد و غیرواقعی است، اما بعضی دیگر از جمله مسئولان اتحادیه طلا، نظر مخالفی دارند و از حباب ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی قیمت فعلی سکه صحبت می‌کنند.

ارزش واقعی سکه

قیمت هفت میلیونی سکه بسیار سوال برانگیز است. سکه‌ای که همین دو هفته پیش شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود به کانال هفت میلیونی رسید. برای ارزیابی اینکه قیمت سکه حباب دارد یا نه، باید سراغ محاسبه ارزش واقعی هر سکه تمام برویم. زمانی که بین قیمت روز سکه و ارزش واقعی آن اختلاف بیافتد، باید دیر یا زود منتظر ارزان شدن آن ماند. ارزش واقعی سکه به طلایی که برای ساخت آن به کار رفته برمی‌گردد.

فاکتور‌هایی مانند ارزش هر انس طلای جهانی و نرخ دلار، تعیین‌کننده ارزش واقعی سکه هستند. هر سکه دارای ۸.۱۳گرم یا به اصطلاح طلافروش‌ها، هشت گرم و ۱۳۰سوت طلاست. طلای به کار رفته در ضرب سکه دارای عیار ۹۰۰ در ۱۰۰۰ است. یعنی در هر یک کیلوگرم سکه طلا، ۹۰۰گرم طلای خالص به کاررفته. برای همین عیار طلای سکه‌ها از عیار طلا‌های معمولی موجود در بازار (طلای ۱۸ عیار) بیشتر بوده و ۲۱.۴ است.

ارزش سکه در دو حالت از آنجایی که طلای به کار رفته در ضرب سکه ۸.۱۳گرم است، ارزش واقعی سکه رقمی حدود شش میلیون و ۶۱۰ هزار تومان به دست می‌آید. البته باید در نظر داشته باشیم که ضرب سکه به خودی خود هزینه دارد. همچنین باید عوارض ورود طلا به کشور را هم در نظر بگیریم.برای همین سکه حباب چندانی ندارد. با این وجود برخی کارشناسان معتقدند برای محاسبه ارزش واقعی سکه نیاز به اضافه کردن پنج درصد هزینه ضرب و مالیات نیست. از نگاه آن‌ها ارزش واقعی سکه همان شش میلیون و ۶۱۰ هزار تومان است و این روز‌ها شاهد حباب ۴۰۰ هزار تومانی در بازار سکه و طلا هستیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 + 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان