قیمت مسکن – افزایش ده درصدی قیمت ملک تهران در ماه گذشته

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۱۱

وضعیت مسکن تهران نسبت به ماه گذشته

قیمت مسکن در تهران نسبت به ماه گذشته با ده درصد رشد همراه شده است. پیمان مولوی، دبیر انجمن اقتصاددانان ایران با اشاره به آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی در پیامی توئیتری اعلام کرد: قیمت هر متر مربع ملک در تهران نسبت به ماه گذشته ده درصد افزایش پیدا کرده است. متوسط قیمت هر متر مربع ملک در تهران به ٢٣ میلیون تومان رسیده و این یعنی ده درصد رشد نسبت به ماه گذشته.

وضعیت مسکن در ایران در سال‌های اخیر با افزایش نجومی قیمت ها روبرو شده است که خانه دار شدن را برای بسیاری افراد دور از دسترس کرده است. قیمت هر متر مربع خانه در تهران سال گذشته ۱۵ میلیون تومان تعیین شده بود و از منظر کارشناسان املاک طی ۶ ماه گذشته قیمت خانه در تهران باز هم ۵۰ درصد افزایش داشته است. سیدمحمد موسوی  کارشناس حوزه املاک  درباره شرایط بازار مسکن گفت: در حال حاضر رکورد تورمی در بازار مسکن داریم. هر متر مربع بیش از ۵۰ درصد افزایش قیمت در خرید و فروش و همین میزان نیز در اجاره افزایش قیمت داشتیم.

روند صعودی قیمت مسکن در سال های گذشته

قیمت مسکن در سال های متوالی روند متفاوتی داشته است. میانگین قیمت هر مترمربع خانه در تهران در سال ۱۳۷۹ معادل با ۹۷ هزار تومان بوده است. در سال ۱۳۸۸ پس از چند دوره رشد قیمت به ۱ میلیون و ۶۵۸ هزار تومان رسیده است. سال ۹۱ مسکن در تهران با رشد ۵۰ درصدی نسبت به سال قبلش روبرو شد و میانگین متری ۳ میلیون و ۳۲۶ هزار تومان را تجربه کرد.  تا سال ۹۵ بازار مسکن افزایش قیمت منطقی داشت اما در سال ۹۶ هر متر مربع به ۵ میلیون و ۵۰۵ هزار تومان رسید و در سال ۹۷ رشد بیش از صد در صدی در قیمت ملک رقم خورد و به متری ۱۱ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان رسید.

افزایش ده درصدی قیمت ملک تهران

قیمت هر متر مربع خانه در تهران سال گذشته ۱۵ میلیون تومان رقم خورده است و کارشناسان املاک معتقدند طی ۶ ماه گذشته قیمت خانه در تهران باز هم ۵۰ درصد افزایش داشته است.  نرخ تورم سالانه خرداد ماه ١٣٩٩ املاک مسکونی به ٤٧,٨ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل(٥١.٦)، ٣.٨ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 − 8 =


اخبار

سینما و هنر

جهان