قیمت نفت آمریکا – سقوط تاریخی قیمت نفت برای اولین بار

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۰۲

قیمت نفت آمریکا در پایین ترین حد تاریخی

قیمت نفت آمریکا منفی ۴۰ دلار شد!. منفی شدن قیمت نفت آمریکا برای اولین بار است که در تاریخ این کشور رخ داده و  چنین افت شدیدی داشته است!WTI در حال حاضر در بازارهای جهانی منفی ۱.۴۳ دلار معامله می شود. ۱۰۸ درصد کاهش در یک روز بسیار تعجب برانگیز بوده است.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در بازار معاملات آتی منفی شده و برای تحویل محموله در ماه آینده میلادی به منفی ۴۰ دلار و ۳۲ سنت در هر بشکه رسید. از این رو تولیدکنندگان نفت علاوه بر این که در قبال نفت تحویلی به خریدار پولی دریافت نمی کنند بلکه بابت خالی کردن میادین خود از نفت تولید شده بابت هر بشکه ۴۰ دلار و ۳۲ سنت به خریدار پول پرداخت می کنند.

علت منفی شدن قیمت نفت آمریکا

قیمت نفت آمریکا در پایین ترین حد تاریخی

از منظر کارشناسان به دلیل پر شدن مخازن ذخیره نفت و انباشت نفت در میادین نفتی  علت این پدیده تاریخی می باشد.  و این ناشی از علل مختلفی که که شیوع سریع ویروس کرونا در این کشور و جهان بارزترین آن است که آثار مخرب خود بر اقتصاد آمریکا را علنی کرد.

با شیوع کرونا و در خانه ماندن اجباری مردم و تعطیلی کارخانه ها، میزان مصرف نفت در این کشور کاهش یافته و باعث انباشت نفت بدون خریدار در میادین نفتی این کشور شده است.

طبق پیش بینی های صورت گرفته قبلی در صورت تداوم تعطیلی اقتصاد آمریکا قیمت نفت  به ارقام منفی خواهد رسید چرا که انبارها از نفت اشباع شده و تولیدکنندگان نفت یا باید استخراج را پایان دهند و یا به امید راه افتادن چرخ های اقتصاد و افزایش تقاضا  به تولید خود ادامه دهند.

شکاف قیمتی بیش از ۵۰ دلار

نکته قابل توجه در این مسئله آن است که نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ماه آتی با نرخ مثبت ۲۰ دلار و ۴۳ سنت در هر بشکه معامله شده است و این شکاف قیمتی بیش از ۵۰ دلاری بین معاملات دو ماه بی سابقه است. میشل تران مدیر موسسه گلوبال انرژی در این مورد اعلام کرد: «در کوتاه مدت برای متوقف کردن روند نزولی قیمت نفت در معاملات آتی نمی توان کار چندانی انجام داد. پالایشگاه ها در حرکتی تاریخی از پذیرش بشکه های نفتی خودداری می کنند و در حالی که منابع ذخیره پر شده است، تا شرایط به حالت عادی باز گردد یا ویروس کرونا از بین برود ضربات سخت تری به تولیدکنندگان وارد می شود.»

این پدیده تاریخی نشان می دهد که بازار نفت آمریکا تا چه حد اشباع شده است و تا چه حد حرکت چرخ های اقتصاد آمریکا کند شده است. طی هفته های گذشته تحت تاثیر گسترش کرونا بیش از ۲۲ میلیون نفر در این کشور از کار بیکار شده و خواستار  مقرری بیکاری شده اند. توافق اخیر اوپک و سایر تولیدکنندگان برای کم کردن از عرضه جهانی نفت به میزان ۱۰ میلیون بشکه در روز نیز نتوانسته است به نگرانی ها در بازار نفت پایان دهد

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 − 8 =


اخبار

سینما و هنر

جهان