مالک شریعتی – وزارت امورخارجه مسئول مستقیم دلار ۲۰ هزار تومانی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۱۵

نشست علنی امروز پارلمان

مالک شریعتی ، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز پارلمان در جریان ارائه گزارش وزیر امور خارجه ، ظریف را مورد انتقاد قرار داد. مالک شریعتی خطاب به ظریف اظهار کرد که بند ۸ اصل ۴۳ قانون اساسی می گوید «جلوگیری از سلطه اقتصادی بیگانه بر اقتصاد کشور» و «دلار» مهمترین ابزار سلطه اقتصادی آمریکا بر کشورهای دیگر از جمله ایران است. لذا شاخص موفقیت دولت در این زمینه بررسی میزان تسلط و تاثیر دلار بر معیشت امروز مردم ایران است.

مالک شریعتی – وزارت امورخارجه مسئول مستقیم دلار ۲۰ تومانی

وی در ادامه نقد خویش با بیان اینکه مسئول مستقیم دلار ۲۰ تومانی تا حد زیادی وزارت خارجه است افزود: «معاونت اقتصادی شما بسیار ضعیف عمل کرده است، امروز سهم ما از بازار ۱۲۰۰ میلیارد دلاری منطقه زیر ۲ درصد است، پیمانهای پولی دوجانبه رها شده است و تقریبا تمام قراردادهای انرژی منطقه ای ما که مزیت اقتصادی ماست، به تعطیلی انجامیده یا محکوم شده ایم. میلیاردها دلار خسارت و عدم النفع در قراردادهای کرسنت امارات، صادرات گاز به ترکیه، واردات گاز از ترکمنستان، تعلیق طرح صادرات گاز به پاکستان و هند شاهد این مدعاست».

شریعتی در ادامه بیان کرد: «آمریکا ابرقدرت نیست ولی شما آمریکا را به طمع انداختید تا زانوی خودش را بر گلوی معیشت مردم بگذارد.  اگر آمریکا اصلاح‌طلب و اصولگرا نمی‌شناسد، چرا شما در آمریکا گفتید که اگر با ما توافق نکنید رقیب ما در ایران حاکم می‌شود آیا این بیان شما نبود؟ آیا این التماس رأی به آمریکا نبود؟»

مولوی نماینده مردم آبادان در مجلس خطاب به ظریف

مولوی نماینده مردم آبادان در مجلس خطاب به ظریف گفت: «مگر نه اینکه مدعی هستید تسهیل‌گر امور اقتصادی هستید، اصلا در وزارت امور خارجه کارشناس اقتصادی دارید؟ کارشناسانی که معرفی می‌کنید دارای مدارک تحصیلی مرتبط با امور فرهنگی و سیاسی هستند!عدد و ارقام بیانگر این است که حجم مبادلات اقتصادی ایران با کل دنیا ۹۸ درصد است ولی با اروپا ۲ درصد است، از سوی دیگر اکثر پست‌هایی که شما در اروپا دارید تکمیل شده و همچنان بر سر آنها دعوا وجود دارد، چرا با کشورهایی همچون چین، هند و عراق که حجم مبادلات ایران است بعضا در حد سفیر و کنسولگری با مشکل مواجه هستید.

مدعی بودید بیشترین سفر و مراودات را با عراق دارید، بگویید نتایج آخرین سفر رئیس جمهور که به این کشور داشت و قرار بود کمیسیونی برای لایروبی اروند و مراودات مرزی تشکیل شود چه نتیجه ای داد ؟ جز اینکه نتیجه این است که الان مرز شلمچه تعطیل شده است و محور بزرگ اروندرود که زمانی محل تجارت، گردشگری و صیادی بود بی‌فایده مانده است»

پاسخ ظریف خطاب به نمایندگان

محمدجواد ظریف در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و بعد از صحبت‌های نمایندگان گفت: «ما آمده‌ایم این جا با هم آینده کشور را بهتر بسازیم مقام معظم رهبری فرمودند که اگر شما هم گزارش ملاقات‌های ظریف و برخوردش را با آن طرف دیده بودید، مثل من او را شجاع، انقلابی  و صادق می‌دانستید»

وی گفت  اکنون ما در راستای قرارداد ۲۵ ساله با چین هستیم و در این قرارداد هیچ موضوع مخفی وجود ندارد. زمانی که آقای شی با رهبری دیدار کردند بحث این قرارداد مطرح شد زمانی که بنده پیش نویس آن را به چین بردم باز هم اعلام شد.وزارت امور خارجه تلاش کرده به معیشت مردم کمک کند تا فشار اقتصادی از دوش آنها برداشته شود. ما در وزارت امور خارجه وظیفه مستقیم در اقتصاد نداریم اما تلاش کرده‌ایم تسهیل گر باشیم. حذف دلار از مبادلات اقتصادی در تعامل با برخی کشورها یکی از مواردی است که فشار تحریم‌ها را کاهش می‌دهد.با تهاتر این موضوع را پیگیری کرده‌ایم و موفقیت‌هایی هم داشته‌ایم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
11 + 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان