مالیات اینفلوئنسرها – اینفلوئنسرها مشمول مالیات بر درآمد می شوند

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۲-۰۶
مالیات اینفلوئنسرها - اینفلوئنسرها مشمول مالیات بر درآمد می شوند

مصوبه روز گذشته مجلس

مالیات اینفلوئنسرها موضوعی بود که روز گذشته در مجلس شورای اسلامی مطرح شد. طبق مصوبه مجلس، کاربرانی که در شبکه های مجازی کاربر محور (مانند تلگرام و اینستاگرام) بالای ۵۰۰ هزار دنبال کننده دارند، از سال آینده باید مالیات پرداخت کنند. طبق مصوبه جدید مقرر شده تا به تبصره ۶ ماده واحد لایحه بودجه، بندی اضافه شود که بر اساس آن درآمد کاربران دارای بیش از ۵۰۰ هزار دنبال کننده رسانه‌های کاربر محور از محل تبلیغات مشمول مالیات بر درآمد شود.

سازمان امور مالیاتی کشور هم مکلف است ظرف دو ماه پس از لازم الاجرا شدن این بند، دستورالعمل اجرایی مربوط به اخذ مالیات از درآمدهای کاربران حرفه‌ای رسانه‌های کاربر محور از محل تبلیغات را تهیه و به تائید وزیر اقتصاد برساند.

مالیات اینفلوئنسرها - اینفلوئنسرها مشمول مالیات بر درآمد می شوند

مالیات اینفلوئنسرها – اینفلوئنسرها مشمول مالیات بر درآمد می شوند

مالیات اینفلوئنسرها

همچنین سازمان امور مالیاتی مکلف شده است لیست مودیان مالیاتی و خوداظهاری تهیه شده توسط آنها را تهیه و در سایت سازمان در منظر عموم قرار دهد.

پیشنهاد دریافت مالیات از فعالین فضای مجازی را نماینده مشهد مطرح نموده و در این مورد گفته است: امروزه یک بخش از کسب و کارها در فضای مجازی توسعه یافته و این فرصت خوبی برای توسعه دولت الکترونیکی و کسب و‌کارهای مجازی است و باید شکل سالم این کسب‌وکارها را تشویق کنیم. برخی فعالین در فضای مجازی که به آنها اصطلاحا اینفلوئنسر گفته می شود، چند صد هزار دنبال کننده دارند و در شاخه های مختلفی مثل انجام تبلیغات فعالیت می کنند.

آقای بحرینی گفته این قانون شامل تمام کسب و کارها در فضای مجازی نمی شود و فقط برای صفحات و کانال هایی با بیش از ۵۰۰ هزار کاربر است. در واقع منظور ما کانال‌ها و صفحاتی هستند که بستری برای گرفتن تبلیغات ایجاد کرده و درآمد زیادی هم دارند و در مواردی هم یک سلبریتی پشت آنهاست.

تلگرام هم شامل این مصوبه می شود

طبق گفته نماینده مردم مشهد، این مصوبه حتی برای شبکه های اجتماعی فیلنر شده نیز لازم الاجزا است؛ و منظور از رسانه‌های کاربرمحور کانال‌های اینستاگرام، تلگرام و غیره است و اگر بیشتر از ۵۰۰ هزار کاربر داشته باشند، مشمول مالیات می‌شوند.

این در صورتی است که تلگرام مدت هاست که در کشور ما فیلتر شده است. موضوع دریافت مالیات از افراد در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در چندین کشور مطرح شده و در حال اجرا است. اما دریافت مالیات از یک شبکه مجازی فیلتر شده موضوع بحث برانگیز مصوبه روز گذشته مجلس می باشد.

پیش از این نیز تصویب شده بود که افراد دارای ۵ هزار دنبال کننده نیازمند مجوز از شورای عالی فضای مجازی برای فعالیت هستند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 − 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان