ماموریت فضایی – بازگشت اسپیس ایکس و فضانوردان به زمین

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۱۳
ماموریت فضایی - بازگشت اسپیس ایکس و فضانوردان به زمین

بازگشت اسپیس ایکس و فضانوردان به زمین

بالاخره و پس از حدود دو ماه ماموریت فضایی کپسول کرو دراگون به پایان رسید. این فضاپیما شب گذشته فضانوردان ناسا را با موفقیت به زمین بازگرداند و ماموریت دمو ۲ رسما به پایان رسید. داگ هرلی و باب بنکن به وقت ایران یکشنبه شب سوار بر کپسول کرودراگون شده و به سمت زمین حرکت کردند. این فضاپیما در ساعت ۱۴:۴۸ به وقت محلی (۲۳:۱۸ به وقت ایران) با موفقیت در سواحل ایالت فلوریدا و در خلیج مکزیک به آب افتاد. به این ترتیب ماموریت تاریخی دوماهه این فضانوردان و سفینه فضاییشان به پایان رسید.

ماموریت فضایی - بازگشت اسپیس ایکس و فضانوردان به زمین

ماموریت فضایی – بازگشت اسپیس ایکس و فضانوردان به زمین

پایان ماموریت فضایی دمو ۲

دمو ۲ به منظور بررسی توانایی های کپسول کرو دراگون طراحی شده بود. یکی از این توانایی ها قابلیت حمل ایمن فضانوردان به فضا و ایستگاه فضایی بین المللی است. طی این پروژه ثابت شده که این فضاپیما قادر به انجام وظایفش آن هم به ایمن ترین و بهترین نحو ممکن است. کپسول مذکور به داخل آب های خلیج مکزیک و در میان تعدادی از قایق ها که در انتظار فرود در محدوده پیش بینی شده بوده اند، فرود آمد. این قایق ها به کپسول نزدیک شده و آن را از آب گرفتند. با موفقیت این پروژه، مسیر انتقال فضانوردان بیشتری به ایستگاه فضایی هموار شد. پیشبینی می شود در سفر بعدی کرودراگون با ظرفیت کامل به سمت ایستگاه فضایی برود. این سفر طبق برنامه ریزی ها در ماه سپتامبر (شهریور یا مهر) و سفر بعدی آن هم در بهار ۲۰۲۱ انجام خواهد شد.

وابستگی به روسیه

از سال ۲۰۱۱ تا کنون ناسا برای اعزام فضانوردان وابسته به راکت روسی سایوز شده بود. اما پروژه دمو ۲ برنامه‌ی پروازهای فضایی انسانی را به خاک آمریکا بازگرداند. این امر از نظر مالی نیز برای ناسا بسیار منفعت خواهد داشت. هر صندلی در سایوز حدود ۸۰ میلیون دلار برای این سازمان هزینه در پی داشت. اما با کرو دراگون اعزام هر فضانورد حدودا ۵۵ میلیون دلار هزینه دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
16 + 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان