ماهواره های ناهید، ظفر و پارس امسال در مدار قرار می گیرند

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۰۴

ماهواره های ناهید، ظفر و پارس امسال در مدار قرار می گیرند

ماهواره های ناهید، ظفر و پارس بنا به اعلام ‎رئیس سازمان فضایی ایران  امسال در مدار قرار می گیرند. براری در اینباره گقت، رویکرد سازمان فضایی به سوی صنعتی کردن تکنولوژی فضایی سوق پیدا کرده است و بدین منظور ماهواره های ناهید ۱، ظفر و پارس ۱ امسال در مدار اصلی خود به دور زمین قرار می گیرند.

وی همچنین افزود تا سال ۱۴۰۴ موفق به ساخت ماهواره سنجشی با دقت جداسازی تصاویر یک متر خواهیم شد. وی ادامه داد تمام تلاش سازمان فضایی کشور استفاده از بخش خصوصی در صنعت فضایی می باشد و به همین دلیل سازمان اقدام به شناسایی شرکت های خصوصی در این زمینه از طریق مناقصه نموده است.

تا به امروز بیشتر ماهواره های سنجش از راه دور کشور در دانشگاه های و پایگاه های تحقیقاتی ساخته می شد، اما بر اساس چشم انداز جدید سازمان قصد داریم طراحی و ساخت ماهواره را به بخش خصوصی برونسپاری کنیم و دانشگاه ها و گروه های پژوهشی به توصعه علوم فضایی بپردازند.

ماهواره مخابراتی ناهید ۱

ناهید ۱ نخستین ماهواره مخابراتی بومی کشور می باشد که به دست متخصصان کشور ساخته شده و در حال طی مراحل پرتاب به منظور قرار گیری در مدار خود در فضا می باشد. ایران تا کنون ماهواره مخابراتی به فضا ارسال نکرده بود و تمامی ماهواره های ارسالی GIS بودند.

ظفر و پارس یک

ماهواره های ظفر و پارس یک که ماهواره های سنجش از راه دور می باشند به ترتیب دارای قدرت جداسازی تصویر ۲۲٫۵ متری و ۱۵ متری می باشند که در مراحل نهایی تکمیل قرار دارند و این دو ماهواره گام مهمی برای دست یابی به هدف ساخت ماهواره سنجش از راه دور باقدرت تفکیک تصاویر یک متر در سال ۱۴۰۴ می باشد.

حال باید دید محققین نخبه کشور با ساخت ماهواره های ناهید، ظفر و پارس و ماهواره های از این دست چگونه صنعت فضایی کشور را بومی کرده و نیاز کشور برای چنین امکاناتی را برطرف می کنند.

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 − 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان