بیانیه – بیانیه شدید الحن ایران خطاب به سازمان ملل

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۲۴

رد ادعا‌های اخیر دبیرخانه سازمان ملل علیه ایران

بیانیه وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران به دبیرخانه سازمان ملل متحد در راستای سناریوی از پیش طراحی شده آمریکا برای جلوگیری از لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران صادر شد. در این بیانیه  به دبیرخانه سازمان ملل گوشزد شده است از همکاری در طرحی که برای جلوگیری از لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران تدارک دیده شده و با تهیه گزارش‌هایی که هیچ محمل قانونی ندارند مستند شده است پیشگیری به عمل آورد. براین اساس  وزارت امور خارجه کشورمان، بیانیه‌ اخیر را در رد ادعا‌های اخیر دبیرخانه سازمان ملل متحد علیه ایران منتشر کرد.

متن بیانیه جمهوری اسلامی ایران

بیانیه شدید الحن ایران خطاب به سازمان ملل

بیانیه ایران خطاب به سازمان ملل  بدین شرح است:

«جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعا‌های دبیرخانه سازمان ملل متحد که به نظر می‌رسد تحت فشار‌های سیاسی رژیم‌های آمریکا و عربستان صورت گرفته، مراتب نگرانی عمیق خود را در قبال استفاده ابزاری از دبیرخانه سازمان ملل متحد برای اهداف سیاسی ابراز می‌دارد.

در حالی که دبیرخانه بر اساس تفسیر غیرمعمول از قطعنامه ۲۲۳۱ تاکنون از گزارش موارد متعدد نقض برجام توسط آمریکا و کشور‌های اروپایی خودداری کرده و حتی با خروج آمریکا از برجام که نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ است در نهایتِ تسامح و ابهام برخورد کرده است؛ اما در موضوعی که دبیرخانه طبق ترتیبات مرتبط با اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ اساسا اختیاری در آن ندارد ورود کرده و اقدام به تهیه گزارش به اصطلاح تخصصی می‌کند. جالب‌تر آن که گزارش دبیرخانه همزمان با اقدام آمریکا در ارائه پیش نویس قطعنامه خطرناکی برای تمدید غیرقانونی محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران منتشر می‌شود و مفاد آن دو هفته قبل از انتشار توسط آمریکا مورد استناد قرار گرفته و این شائبه را تقویت می‌کند که این گزارش به سفارش آمریکا و برای بهره‌برداری توسط آن کشور در شورای امنیت علیه ایران تهیه شده است»

متهم سازی خودسرانه دولت‌ها در حکم بدعت خطرناک

در ادامه بیانیه ایران خطاب به سازمان ملل آمده است: «متهم سازی دولت‌ها با فرایند‌های خودساخته و ضوابط خودسرانه بدعت خطرناکی است که مورد تایید جامعه بین المللی نیست. اینچنین فرایند‌های سفارشی شدیدا به اعتبار سازمان ملل متحد لطمه وارد خواهد ساخت. تهیه گزارش با انگیزه‌های سیاسی، تغییردهنده حقایق نبوده و بر همگان روشن است که وضعیت امروز منطقه نتیجه مستقیم سیاست‌های غلط آمریکا و رژیم کودک کش عربستان است. چگونه است که هیچ توجهی به فروش سلاح‌های مرگبار به عربستان که استفاده از آن‌ها علیه مردم بی دفاع یمن بر همگان، چون روز روشن است، نمی‌شود، اما تیم‌های تحقیقاتی برای جستجو در زباله‌های عربستان اعزام می‌شوند تا مگر مدرکی برای ادعا‌های بی پایه آمریکا ساخته شود؟ بی تردید، چنین گزارش‌هایی نه تنها به صلح و امنیت در منطقه و اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت کمکی نخواهد کرد، بلکه اعتبار و آبروی سازمان ملل متحد را نیز یکسره نابود می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران قویا به دبیرخانه سازمان ملل متحد توصیه می‌کند در سناریوی از پیش طراحی شده آمریکا برای جلوگیری از لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران حرکت نکرده و با تهیه گزارش‌هایی که هیچ محمل قانونی ندارند به این روند خطرناک کمک نکند. آمریکا خود بزرگترین ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است و هیچ کس نمی‌تواند دامان آن کشور را از نقض گسترده قوانین بین المللی مبرا سازد»

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
10 + 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان