مجازات ازدواج سفید در ایران – سخنان وکیل دادگستری

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۸-۰۱

مجازات ازدواج سفید در ایران

ازدواج سفید: سید هادی موسوی وکیل دادگستری با اشاره به مجازات ازدواج سفید اظهار داشت: ” در ازدواج سفید، چه ادعای نکاح اعم از دائم یا موقت وجود داشته باشد چه بدون هرگونه علقه زوجیت، طرفین این پدیده مجرمانه، به زندگی باهم بپردازند، عمل، حادثه غیرقانونی و جرم است”.   وی در ادامه افزود: “برای هر مصداق ازاین پدیده غیر شرعی و غیر سنت، مجازات خاصی تعیین شده است. چه نکاح بدون ثبت باشد، چه رابطه نامشروع اعم از زنا یا مادون آن.”  موسوی در ادامه صحبت های خود افزود: ” قانون مجازات اسلامی نیز با استناد به شرع مبین اسلام، هرگونه رابطه غیرشرعی فی مابین زن و مرد، اعم از زنا و مادون زنا را ممنوع و برای آن مجازات تعیین کرده است.

جرم نبودن ازدواج سفید در کشورهای غربی

سید هادی موسوی وکیل دادگستری در این رابطه افزود: ” این مجازات‌ ها در کشورهای غربی موضوعیتی نداشته و این پدیده نیز جرم نیست. اما در ایران نه تنها این پدیده، پدیده‌ ای مجرمانه است، بلکه برای آن مجازات از انواع حد و تعزیر در نظر گرفته شده است. لذا دختران و پسران ایرانی الگو برداری کاملا غلطی از این سبک زندگی غربی داشته و دارند.”

تاثیرات روانی و عاطفی ازدواج سفید

این وکیل دادگستری در ادامه صحبت های خود تصریح کرد: “تحقیقات نشان داده است زنان در چنین رابطه‌ هایی بیش از انواع دیگر ازدواج دچار خشونت خانگی می‌شوند و چنین روابطی زودتر از ازدواج‌ های رسمی و شرعی از هم می‌پاشد. در ازدواج سفید آنچه بسیار به چشم می‌ آید احساس عدم امنیت روانی برای هر دو طرف و خصوصاً برای دختران و زنان است.  از آنجا که ساختار خلقت و شخصیت زنان بسیار هیجانی، لطیف و بر اساس ظرایف و پیچیدگی‌ های خاص آن‌ها طراحی شده، این‌گونه روابط تأثیر مخرب و فاجعه‌آمیزی بر ذهن و روان آن‌ها بر جای می‌گذارد.  از سوی دیگر در چنین ارتباطاتی برای فرزندان و بارداری‌ های احتمالی هیچ پیش‌بینی صورت نگرفته است. این امر، میزان فرزندان نامشروع، بدون شناسنامه و آمار سقط جنین غیرقانونی و مرگ و میر ناشی از آن را می‌افزاید.”.

علل گرایش افراد به ازدواج سفید

سید هادی موسوی اشاره کرد: ” در دنیای غرب، با توجه به تغییر سبک زندگی و در کنار آن، افزایش فشارهای اقتصادی، به طور کلی میل به ازدواج شرعی و رسمی کاهش یافته است. به همین دلیل روابط، بیشتر بر پایه ارضای غرایز و آزمایش‌گونه شکل می‌گیرد. دلیل اصلی ظهور پدیده ازدواج سفید، نبود مسئولیت‌ پذیری حداقل در یک طرف از رابطه است و در چنین روابطی، افراد مسئولیت عملکرد خود را بر عهده نمی‌گیرند. چنین عاملی می‌تواند در تداوم زندگی مشترک تاثیر بسیار زیادی داشته باشد، این در حالی است که اکنون فضای ازدواج مناسب نیست و افراد به علت مشکلاتی مانند مسائل اقتصادی، تمایل به ازدواج و رفتن زیر یک سقف را ندارند.”

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 − 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان