مجید شاه حسینی – سینمای ایران محتوای خود را از مکاتب اروپایی وام می گیرد

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۱۰-۲۲

مصاحبه با مجید شاه حسینی در برنامه «شب سینما»

مجید شاه حسینی  رئیس اسبق بنیاد سینمایی فارابی در برنامه ی تلوزیونی «شب سینما» که قسمت چهارم آن پخش شد حضور یافت و در رابطه با محتوای سینمای ایران و ویژگی های قهرمانان ملی و سینمایی کشورمان ایران سخنانی را ایراد کرد. موضوع صحبت تصویر قهرمان ایرانی در مقابل قهرمانان هالیوودی بود و این قسمت از برنامه ی تلوزیونی شب سینما به سردار و قهرمان ملی حاج قاسم سلیمانی تقدیم شد.

صحبت های شاه حسینی در مورد سینمای ایران

مجید شاه حسینی در آغاز صحبت های خود با اشاره به تقلید سینمای کشورمان از مکتب های اروپایی و فرانسوی اظهار داشت: «سینمای ایران محتوای خود را از سه مکتب اروپایی نئورئالیسم ایتالیا، ناتورالیسم فرانسوی و سینمای شاعرانه فرانسه وام می‌ گیرد؛ بی‌ آنکه محتوای آنها با بستر واقعی  جامعه ایرانی همخوانی‌ داشته باشد؛ نئورئالیسم ایتالیایی در کشور خود نیز به سرعت محکوم شد و به جای آن سینمای امیدبخش در دستور کار سیاست گذاران و فیلم سازان قرار گرفت؛ این سینمایی است که در ایتالیا تنها ۱۰ سال عمر کرد اما دهه‌ ها است که در سینمای ایران از آن تقلید می‌ شود.». وی گفت: «اگر سینمای ایران مواضع خود را با لحن قوی و بدون ترس ارائه کند بدون شک فیلم‌ ها شعاری به نظر نخواهند رسید.»

قهرمان ایرانی، پهلوان است

شاه حسینی تفاوت قهرمان ایرانی با قهرمان هالیوودی را در پهلوان بودن دانست و گفت: «پهلوان ایرانی همواره طرفدار مستضعفین عالم، غیرتمند و در اختیار اراده خداوند است؛ این قهرمان می‌ تواند برخلاف چهره عضلانی ابرقهرمان‌ های هالیوودی، ظاهری نحیف اما روحی بزرگ داشته باشد؛ مانند شهیدان رجایی و سپهبد حاج قاسم سلیمانی.».

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 − 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0