محدودیت گوگل – مسدود شدن دسترسی ایرانیان به سرویس‌های گوگل

  • توسط الهام امامی
  • ۱۴۰۰-۰۱-۱۵
محدودیت گوگل - مسدود شدن دسترسی ایرانیان به سرویس‌های گوگل

شناسایی وی پی ان و پراکسی های ایران

کاربران ایرانی با محدودیت گوگل مواجه خواهند شد. با تغییرات جدید گوگل پراکسی ها و وی پی ان های ایرانی شناسایی شده و دسترسی کاربران ایرانی به سرویس‌های گوگل مسدود شد. این پلتفرم در حال محدود سازی و مسدود سازی خدمات خود به ایرانیان است. دسترسی به خیلی از سرویس‌های گوگل که قبلاً به واسطه تحریم از دسترس کاربران ایرانی خارج شده بودند و از طریق وی‌پی‌ان در دسترس بودند با تغییرات جدید گوگل، وی‌پی‌ان و پراکسی‌های ایرانی شناسایی و دسترسی برای این کاربران هم مسدود شد.

محدودیت گوگل - مسدود شدن دسترسی ایرانیان به سرویس‌های گوگل

محدودیت گوگل – مسدود شدن دسترسی ایرانیان به سرویس‌های گوگل

محدودیت گوگل برای ایرانی ها

ظاهرا گوگل شیوه شناسایی موقعیت کاربرانش را تغییر داده و آن را سختگیرانه تر کرده است. با توجه به این تغییرات، کاربران حتی با استفاده از فیلترشکن (البته نه همه آنها) در دسترسی به سرویس های گوگلی که تحریم بودند مثل Google Analytics یا بخش مستندات اندروید یا سرورهای گوگل کلاود دچار مشکل شده و ارور ۴۰۳ میگیرند. البته این مشکل در سرویس هایی که از اول تحریم نبوده اند مثل جیمیل، وجود ندارد.

بیشترین کاربرانی که در دسترسی به سرویس ها با مشکل مواجه شده اند، از فیلترشکن رایگان یا سرور شخصی یا فیلترشکنهایی که درست تنظیم نشده بودند استفاده می کرده اند. احتمالا به دلیل اینکه چنین سرویس هایی پتانسیل ip leak شدن بالایی دارند، باعث رو شدن موقعیت اصلی کاربر (در اینجا ایران) می شوند و گوگل آنها را شناسایی می کند.

با توجه به این موضوع گوگل در حال حاضر محدودیت را روی آی پی کاربر اعمال می کند و با عوض کردن فیلترشکن با یک فیلترشکن بهتر این مشکل رفع خواهد شد.

مشکلات پیش رو

این محدودیت جدید چه مشکلاتی برای ما دربر خواهد داشت؟ مشکل بزرگ اینجاست که در دسترسی به سرویس های گوگل و سرویس هایی که از سرورهای گوگل کلاود استفاده می کنند، مثل اسپاتیفای باید زحمت بیشتری کشیده شود و از فیلترشکنهای بهتر همراه با سعی و خطا و احتیاط بیشتر استفاده شود.

هنوز مشخص نشده که چرا گوگل چنین کاری انجام داده است اما احتمال اینکه این کار به دلیل تبلیغات و قوانین جدید مالیاتی آمریکا باشد، وجود دارد. تمام این سیاستها علیه کسب و کارهای ایرانی درحالی رخ می دهد که در داخل کشور سیاست های فیلترینگ سخت گیرانه تر از قبل اعمال شده و همچنان برخی حرف از تشدید فیلترینگ یا همان خودتحریمی داخلی می زنند. البته به تازگی وزیر ارتباطات گفته است که فیلترینگ پس از رواج اینترنت ماهواره ای بی اثر خواهد شد. با این حال هنوز مشخص نیست تا آن زمان، فعالان فضای مجازی در ایران چطور باید به فعالیت خود ادامه دهند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 27 =


اخبار

سینما و هنر

جهان