محموله موی انسان – آمریکا محموله موی انسان وارداتی از چین را توقیف کرد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۱۶

توقیف محموله ۱۳ تنی کلاه گیس در آمریکا

 محموله موی انسان وارداتی از چین  توسط مقامات آمریکایی توقیف شد زیرا معتقدند این محموله با اردوگاه های کار اجباری مسلمانان اویغور چین در ارتباط هستند. طبق گزارش های انجام شده مقامات فدرال نیویورک طی روزهای اخیر یک محموله‌ ۱۳ تنی از کلاه گیس، تکه‌های موی طبیعی و محصولات زیبایی مانند کلاه‌گیس تکه‌ای را توقیف کردند از جایی که احتمال دارد این محصولات از موی طبیعی زنان اویغور ساکن در اردوگاه‌های کار استان سین‌کیانگ چین تهیه شده باشد. مقامات گمرک و حفاظت از مرزهای آمریکا ارزش این محموله ۱۳ تنی را حدود ۸۰۰ هزار دلار  برآورد شده است.

آمریکا محموله موی انسان وارداتی از چین را توقیف کرد

برندا اسمیت، معاون کمیسر دفتر اجرایی گمرک و حفاظت از مرزهای آمریکا در این باره گفت: «تولید کالاها در فضای اردوگاه‌های کار، نقض جدی حقوق بشر است و آمریکا با مصادره این محموله پیام صریح و مستقیم خود را به تمام نهادها و سازمان‌هایی می‌فرستد که قصد تجارت با آمریکا را دارند. آمریکا هیچ تجارتی را بر پایه اعمال غیرقانونی و غیرانسانی تحمل نخواهد کرد»

این دومین بار در سال جاری است که آمریکا دستور مصادره محموله مو از چین را با دلیل ارتباط احتمالی آن با اردوگاه‌های کار اجباری منطقه سین کیانگ چین صادر کرده است. این محموله برای بررسی‌های بیشتر در مصادره گمرگ آمریکا قرار می‌گیرد

نظرات یکی از فعالان حوزه اویغورها

طبق گزارش های حقوق بشری دولت چین بیش از یک میلیون نفر از اقلیت‌ مسلمان اویغور را در اردوگاه‌‌های کار اجباری ساکن کرده است. چین بارها این ادعا را رد کرده و اردوگاه‌های های اجباری را جایی برای آموزش داوطلبانه زبان و فرهنگ هان چین و آموزش داوطلبانه مهارت می‌داند. قوم هان بیش از ۹۰ درصد از جمعیت کشور چین را تشکیل می‌دهد.

روشن عباس یکی از فعالان حوزه اویغورها که خواهر پزشکش از ۲ سال پیش در چین گم‌شده، در این باره گفت: «زنانی که از این کلاه گیس‌ها استفاده می‌کنند، باید به این موضوع فکر کنند که این مو متعلق به چه کسانی است و چگونه ساخته شده است. عباس که در امریکا زندگی می‌کند بر این باور است که خواهرش به زور به یکی از کمپ‌های کار در استان سین‌کیانگ فرستاده شده است». وی  افزود: «این موضوع برای ما بسیار نگران کننده است. من می‌خواهم مردم جهان به نوع برده‌داری این روزها فکر کنند. خواهر من الان در جایی از این دنیا نشسته و مجبور به ساخت تکه‌هایی از کلاه گیس است». محموله کلاه گیس فعلی و محموله قبلی هر دو از شرق استان سین‌کیانگ به آمریکا ارسال شده‌اند. این موضوع سوء ظن به محموله‌های ارسالی را بیشتر می‌کند.

اویغورها و دیگر اقلیت‌های قومی در منطقه ترکستان شرقی

منطقه ترکستان شرقی در چین محل زندگی مسلمانان اویغور است. دولت چین تلاش می کند هویت و فرهنگ این مردم مسلمان را تغییر دهد. در این منطقه، مسلمانان با محدودیت های زیادی در زمینه انجام مناسک دینی و مسلمانی روبه رو هستند. از جمله اینکه دولت چین، با نادیده گرفتن اسم تاریخی منطقه ترکستان شرقی، آن را به نام چینی سین کیانگ تغییر داده اند.

برخی گزارش ها از زندانی بودن  ساکنان اردوگاه‌های سین‌کیانگ خبر می‌دهند. براساس این گزارش‌ها اویغورها و دیگر اقلیت‌های قومی در این کمپ‌ها تحت نظم عقیدتی قرار دارند و مجبور به تغییر دین و زبان خود هستند. برخی از زندانیان آزاد شده این اردوگاه‌ها نیز از شکنجه  خود خبر داده‌اند. چین مدت‌هاست که اویغورهای مسلمان را محدود کرده است. اقلیت‌های ساکن اردوگاه‌ها مجبور به کار برای برندهای بزرگ تجاری مانند برندهای معروف محصولات ورزشی هستند. این برندها از سوی فعالان حقوق بشر به کارخانه‌های سیاه شناخته شده هستند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
24 − 22 =


اخبار

سینما و هنر

جهان