مخالفت ایران با اردوغان – حمله نظامی ناگهانی ترکیه در خاک سوریه

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۱۶

مخالفت  ایران با هرگونه عملیات نظامی احتمالی در سوریه

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز طی بیانیه ای مخالفت خود را با هرگونه عملیات نظامی احتمالی در خاک سوریه اعلام کرد. در بیانیه منتشر شده آمده است:«چنین اقدامی در صورت وقوع، نه تنها نگرانی های امنیتی ترکیه را برطرف نخواهد کرد، بلکه منجر به وارد آمدن خسارات مادی و انسانی گسترده ای خواهد شد و بر این اساس جمهوری اسلامی ایران با هر گونه عملیات نظامی احتمالی در خاک سوریه مخالف است».وزرات امور خارجه کشورمان در ادامه از تصمیم آمریکا جهت خروج از خاک سوریه استقبال نموده و برمنطقی بودن اتخاذ  این تصمیم بر عقب نشینی نیروهای آمریکایی از شمال سوریه از مدت ها قبل اشاره کردند.

مخالف ایران با حمله ارتش ترکیه به کردهای سوریه

در بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن آمادگی برای برقراری تماس فوری با مقامات ترکیه و سوریه  از نگرانی و پیگیری در خصوص احتمال ورود و عملیات نظامی ترکیه به کردهای سوریه به طور علنی بیان شده است. روز گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در یک مذاکره تلفنی آخرین تحولات شمال شرق سوریه را مورد گفتگو قرارداده بودند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز گذشته  در بیانات خویش، از اختمال حمله قریب الوقوع ارتش ترکیه ظرف ۲۴  ساعت بعد به مناطق شرقی رودخانه فرات در سوریه خبر داده بود. کردهای سوریه در پاسخ به این بیانات اردوغان، از آمادگی برای نبردی طولانی و فرسایشی خبر دادند.اردوغان  اوایل هفته جاری طی سخنرانی خویش در آنکارا، ضمن اشاره به فسخ  توافق اخیرش با آمریکا در خصوص ایجاد یک منطقه امن  در خاک سوریه افزود هدف عملیات نظامی احتمالی در خاک سوریه ایجاد یک منطقه امن برای صلح  خواهد بود. ارتش ترکیه تاکنون دو بار برای عقب راندن یگان های مدافع خلق از ناحیه مرزی وارد شمال سوریه شده است که آخرین مورد در منطقه عفرین در سال ۲۰۱۸ میلادی صورت گرفت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان