مخالفت واشنگتن – درخواست مسکو برای بررسی برجام در شورای امنیت

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۰۱

درخواست مسکو برای برگزاری نشست شورای امنیت

واشنگتن با درخواست مسکو برای برگزاری نشست شورای امنیت به منظور بررسی توافق هسته ای ایران مخالفت کرد. معاون نماینده روسیه در سازمان ملل متحد خبر مخالفت واشنگتن را اعلام کرد. پس از درخواست رسمی آمریکا برای فعال‌سازی سازوکار حل‌وفصل اختلافات در برجام، روسیه از شورای امنیت سازمان ملل خواسته بود  نشستی را برای بررسی موضوع توافقنامه هسته‌ای با ایران برگزار کند.

پمپئو ، خواستار فعال سازی مکانیسم ماشه شد

مخالفت واشنگتن – درخواست مسکو برای بررسی برجام در شورای امنیت

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با تحویل نامه هایی به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و نیز رئیس دوره ای شورای امنیت، خواهان فعال سازی مکانیسم برای بازگشت تحریم ها علیه ایران ظرف ۳۰ روز شد. آلمان و بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند از تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران حمایت نمی‌کنند از جایی که این اقدام با تلاش‌های صورت گرفته برای حمایت از قراداد هسته‌ای ایران در تضاد است. فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه‌شان از ایران خواستند برای حفظ برجام تمام اقدامات ناسازگار با تعهدات هسته‌ای خود را لغو کرده و بی‌درنگ‌ به پایبندی کامل به برجام برگردد.

پاسخ پمپئو به مخالفت تروئیکای اروپا

مایک پمپئو در واکنش به مخالفت سه کشور اروپایی با تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه این کشورها را به جانبداری از آیت‌الله‌ها متهم کرد. آمریکا اردیبهشت ۲۰۱۸ با خروج از توافق هسته‌ای به مشارکت خود در برجام خاتمه داد. به همین دلیل پنج کشور باقیمانده در توافق، از جمله سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان معتقدند ایالات متحده امکان فعال کردن مکانیسم ماشه را ندارد. وزیران خارجه سه کشور اروپایی در بیانیه مشترکی اقدام آمریکا را مغایر با تلاش‌های خود برای حفظ توافق هسته‌ای اعلام کرده و نمی‌توانند از آن پشتیبانی کنند.

نامه ظریف به رئیس دوره‌ای شورای امنیت

محمد جواد ظریف، روز پنج‌شنبه در نامه مفصلی خطاب به رئیس دوره‌ای شورای امنیت، درخواست آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه و بازگشت قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران را فاقد هرگونه اعتبار یا مشروعیت خواند و خواستار رد این درخواست شد. هنوز مشخص نیست که شورای امنیت با در خواست آمریکا چه برخوردی می‌کند. با توجه به رای ممتنع ۱۱ عضو شورای امنیت به قطعنامه هفته گذشته آمریکا، برخی مسکوت گذاشتن درخواست آمریکا را یکی از احتمالات ارزیابی می‌کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 + 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0