خطر اخراج قشم از یونسکو- تخریب حریم میراث طبیعی ملی و جهانی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۱-۰۶

خطر اخراج قشم از یونسکو جدی شد

خطر اخراج قشم از یونسکو به دلیل تخریب حریم میراث طبیعی ملی و جهانی «غار نمکی» عملیات ساخت مرکز پروش میگو نه تنها متوقف نشده، بلکه همچنان ادامه دارد. سرپرست مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قشم، ضمن در نظر گرفتن تخریب حریم میراث طبیعی ملی و جهانی «غار نمکی» قشم  به عنوان جرم، بیان داشتند: با وجود پیگیری‌ها و مکاتبات قضایی متعدد برای جلوگیری از این تخریب، عملیات ساخت مرکز پروش میگو نه تنها متوقف نشده، بلکه همچنان ادامه دارد و خطر خروج ژئوپارک قشم را از فهرست جهانی یونسکو، جدی کرده است.

جدی‌ترین تهدید برای خروج ژئوپارک قشم از یونسکو

واگذاری اراضی در محدوده طولانی‌ترین غار نمکی جهان به مرکز پرورش میگو به‌عنوان جدی‌ترین تهدید برای خروج ژئوپارک قشم از یونسکو  در نظر گرفته شده است. واگذاری اراضی در جزیره قشم از سال ۱۳۹۶  درست در زمان بازگشت ژئوپارک این جزیره به فهرست ژئوپارک‌های یونسکو آغاز شد.

این ژئوپارک  در سال ۱۳۸۵ ثبت جهانی شد  اما در سال ۱۳۹۱ به دلیل  مشکلات مدیریتی، با اخذ کارت قرمز از این فهرست خارج شد. در حال حاضر از دید کارشناسان،  واگذاری اراضی که بیشتر با هدف احداث اقامتگاه، مرکز پرورش میگو و آبزیان، پلاژ و شهرک‌های صنعتی بوده، این ژئوپارک را بار دیگر در معرض تهدید قرار گرفته است.

علیرضا امری‌کاظمی، مدیر ژئوپارک جهانی قشم  و سرپرست مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قشم دریک گفت و گوی خبری بیان داشتند: حدود دو ماه قبل موضوع این واگذاری درخبرگزاری ها مطرح شد اما به دلیل بی‌توجهی مسؤولان ذی‌ربط اکنون کار به جایی رسیده که در محوطه‌ای که زمان انتشار خبر فقط دو کانکس در آن مستقر بود، تخریب گسترده در اصل اثر اتفاق افتاده است. با این وجود پروژه نه تنها متوقف نشد، بلکه با قوت ادامه پیدا کرد.

وی در ادامه افزود: «از روزی که واگذاری این اراضی در قشم مطرح شد، مردم محلی و دلسوز جزیره می‌خواستند ما عکس‌العمل نشان دهیم، وگرنه خودشان فعال می‌شوند، از آن‌ها خواهش کردیم اجازه دهند قانونی و رسمی موضوع را پیگیری کنیم. اطمینان خاطر دادیم این پیگیری‌ها به نتیجه می‌رسد. متاسفانه مردم وقتی دیدند پیگیری سازمان منطقه آزاد قشم و شکایات‌های ما به نتیجه نرسید و تخریب شدت گرفت، اعتراض خود را به فضای مجازی کشاندند. مردم از ما ناامید شدند»

تهدید جدی برای خروج ژئوپارک قشم از یونسکو

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
4 + 26 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0