مدیریت کیفیت جامع

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۱۲

مدیریت کیفیت جامع

مدیریت کیفیت جامع مجموع ه­اي از اصول كيفيت و ارزش هاست.  يك ساختار سازماني براي حمايت از بهبود كيفيت اثربخش ايجاد مي كند؛ مجموع ه­اي جامع از مفاهيم و ابزار را به وجود آورده و اقدامات لازم را به اجرا در مي­آورد. به­ منظور اجراي مديريت كيفيت جامع، بايد به صورت جزئي از سيستم مديريتي سازمان درآيد.

اصول مشترك مديريت كيفيت جامع

مديريت كيفيت جامع از بالا شروع مي­شود :

۱-به منظور موفقيت، مديريت كيفيت جامع بايد به صورت بخشي از استراتژي كلي سازمان درآيد. يك عامل ضروري، تعهد مديريت ارشد مي باشد، كه بايد از طريق حمايت كافي و نظارت مستمر آن را نشان دهد.

۲-مديريت كيفيت جامع بر مشتري متمركز است:

كيفيت بر اين اساس قرار دارد كه هر فرد يك مشتري دارد و بايد هميشه پاسخگوي انتظارات، نيازها و الزامات مشتريان باشد. بنابراين، هم مشتريان داخلي و هم مشتريان خارجي داراي اهميت هستند و هميشه بايد مورد توجه باشند.

۳-مديريت كيفيت جامع نيازمند به كارگيري تيم است:

تشكيل تيم ­هاي كاركنان باعث عملكرد بهتر افراد مي شود. همكاري و كار تيمي سطح جديدي از توانايي را ايجاد مي كند، يك قدرت جديد كه سازمان مي تواند به وسيله آن در جهت افزايش رضايت مشتري گام بردارد، بنابراين، مشاركت كاركنان

۴- مديريت كيفيت جامع مستلزم آموزش تمام افراد است:

كيفيت مبتني بر مهارت­ هاي كاركنان و درك آنها از آنچه مورد نياز است مي­باشد. آموزش كاركنان، اطلاعات مورد نياز را جهت حركت در مسير استراتژي سازمان به آنها مي دهد همان گونه كه مهارت مورد نياز جهت بهبود كيفيت و حل مسائل را به آنها مي­دهيم.

۵- مديريت كيفيت جامع براي سنجش پيشرفت كارها به ابزاري نياز دارد:

در فرهنگ مديريت كيفيت جامع تأكيد مي شود كه هر كار انجام شده بايد مورد سنجش قرار گيرد. پيشرفت كار و اقدامات ضروري براي موفقيت سازمان از الزمات اساسي هر برنامه بهبود كيفيت مي­باشد.

۶-مديريت كيفيت جامع براي بهبود مستمر تأكيد دارد:

مفهوم بهبود مستمر بر اساس اين فرض بنا شده است كه يك فعاليت نتيجه يك سري گام ها و اقدامات مرتبط به هم مي باشد كه منجر به يك ستاده مي شود. توجه مستمر به هر كدام از اين گام ها در فرآيند كاري براي بهبود اعتبار فرآيند و درنتيجه كيفيت محصول، ضروري است.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
9 + 24 =


اخبار

سینما و هنر

جهان