مذاکرات وین – عراقچی: باید لیست تحریم‌ها و فهرست اقدامات ایران مشخص شود

  • توسط اعرابی
  • ۱۴۰۰-۰۱-۲۸

دوم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام

دور دوم نشست مذاکرات وین با حضور نمایندگان ایران، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا برگزار شد. عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه در پایان نخستین روز دور دوم نشست کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای در مورد ضروریات مذاکره اعلام کرد در این مرحله از مذاکرات ضروری است که فهرست تحریم‌هایی که آمریکا بایستی رفع کند و اقداماتی که ایران باید انجام دهد، مشخص شود.
مذاکرات وین - عراقچی: باید لیست تحریم‌ها و فهرست اقدامات ایران مشخص شود

مذاکرات وین – عراقچی: باید لیست تحریم‌ها و فهرست اقدامات ایران مشخص شود

عباس عراقچی در گفتگویی با شبکه «پرس تی وی» گفته است، اگر آمریکا قصدی واقعی، حسن نیت و جدیت داشته باشد، مسیر مشخص است، آنها باید تحریم‌ها را بردارند. ما نیاز به لیست تحریم‌ها داریم و کار ما در این دور از مذاکرات می‌بایست فهرست تحریم‌ها باشد. بدون داشتن چنین لیستی ما نمی‌توانیم پیشرفت کنیم.

عباس عراقچی همچنین گفت، با چنین دستور کاری، کمیسیون مشترک تصمیم گرفت که وظیفه دو کارگروه رفع تحریم‌ها و هسته‌ای را مشخص کند که کار خود را امروز عصر از سر بگیرند و دو فهرست اقدامات هسته‌ای و تحریم‌هایی که باید رفع شوند را هرچه زودتر تهیه کنند.

نقشه راه پیشنهادی برای احیای توافق برجام

عباس عراقچی در ادامه تصریح کرد لیست تحریم‌ها باید شامل اشخاص ثالثی باشد که به دلیل همکاری با ایران تحریم شده‌اند. هفته گذشته دور تازه نشست کمیسیون مشترک برجام برای احیا این توافق در وین برگزار شد. طبق گزارش ها در جریان این مذاکرات فهرستی از تحریم‌ها یا اقدامات هسته‌ای مبادله نشد، بلکه طرفین درباره «اصول» تبادل نظر کردند.
دیپلمات‌های ارشد غربی هم به وال استریت جورنال گفته‌اند، نشانه‌ای از تحرک در این دور مذاکرات در پشت درهای بسته مشاهده می‌کنند. اکنون خواستی برای ورود  جزئیات وجود دارد و ایران واقع بینی بیشتر در خصوص تحریم‌ها در پیش گرفته است. در همین حال، گزارش دیگری منتشر گردید که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و مذاکره کننده ارشد آمریکا در وین، در حال تدوین یک نقشه راه پیشنهادی برای احیا توافق برجام و بازگشت ایالات متحده و ایران به تعهدات برجامی است.
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 + 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان