مرتضی حاجی – بازگشایی حضوری مدارس توجیهی ندارد!

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۱۷

تصور خیالانه رعایت فاصله اجتماعی توسط بچه‌ها

مرتضی حاجی، وزیر سابق آموزش و پرورش از بازگشایی حضوری مدارس انتقاد کرد. مرتضی حاجی  تاکید کرد اگر فرزندی داشتم نمی‌گذاشتم به مدرسه برود. وی همچنین تاکید کرد به فرزندانم گفته‌ام نوه ام را به مدرسه نفرستند.⁣ از دید وی تصور رعایت فاصله اجتماعی توسط بچه‌ها، خوش‌خیالانه است. وی گفت: اگر قرار باشد که آموزش ادامه پیدا کند، باید مجازی باشد، مگر اینکه وزارت بهداشت اعلام کند که ویروس کرونا ریشه‌کن شده است.

وزیر اسبق آموزش و پرورش، ضمن در نظز گرفتن عدم رعایت پروتکل‌ها از سوی دانش‌آموزان گفت: سن و سال دانش آموزان به ویژه در مقطع ابتدایی به گونه‌ای است که آن‌ها چندان نمی‌توانند با دقت نظر به پروتکل‌ها را رعایت کنند، از طرفی امکانات مدارس نیز به این صورت نیست که هر چه در پروتکل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا آمده، توسط مدارس رعایت شود.  وی افزود: من در این خصوص پیامی برای وزیر نوشتم که بازگشایی حضوری مدارس از نظر من توجیهی ندارد و موجب اضطراب پدر و مادر‌ها و هم خدایی نکرده باعث افزایش ابتلا به بیماری می‌شود. امکان برگزاری آموزش غیرحضوری وجود دارد و من فکر می‌کنم آموزش و پرورش برای این تصمیم باید تجدیدنظر کند.

حاجی بیان کرد: اگر قرار باشد که آموزش ادامه پیدا کند، باید مجازی باشد، مگر اینکه وزارت بهداشت اعلام کند که ویروس کرونا ریشه‌کن شده است، اما اگر بیماری وجود داشته باشد و وزارت بهداشت اعلام کند که احتمال ابتلا و توسعه بیماری وجود دارد، منطقی‌ترین کار این است که برای دانش آموزان محیطی امن فراهم شود و آن محیط امن در مدرسه برای بچه‌ها قابل فراهم کردن نیست.

حضور در مدارس باید اختیاری باشذ

وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: مگر اینکه حضور دانش آموزان در مدارس را اختیاری کنند و به پدر و مادر اعلام شود، اگر می‌خواهند فرزندشان را به مدرسه بفرستند، خودشان یک رضایت‌نامه با این مضمون بدهند که ما راضی هستیم فرزندمان به مدرسه بیاید.وی افزود: من این موارد را در یادداشتی خطاب به وزیر آموزش و پرورش نوشتم و عنوان کردم که اگر من فرزندی در سن تحصیلی داشتم، هرگز نمی‌گذاشتم به مدرسه برود. حتی برای مدرسه رفتن نوه ام نیز به فرزندانم گفتم این کار را نکنند، زیرا دانش‌آموزان دبستانی کودک هستند و دائما می‌خواهند بدوند و با دوستانش بازی کنند.

مرتضی حاجی – بازگشایی حضوری مدارس توجیهی ندارد!

حاجی با بیان اینکه کودکان به راحتی نمی‌توانند پروتکل‌ها را رعایت کنند، گفت: این دانش آموزان، بزرگسال نیستند که یادشان بدهیم فاصله شان با دیگران کمتر از یک متر نشود، زیرا دائما حرکت می‌کنند و در یک نقطه ساکن نیستند. این خیلی خوش‌خیالانه است که فکر کنیم بچه‌ها در این سن به حرف ما گوش می‌دهند و پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند.

خدمات ماسک رایگان

وزیر اسبق آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: نکته دیگر هزینه تامین اقلامی مانند ماسک برای خانواده‌ها است. به افراد در سطوح مختلف جامعه نگاه کنید، هر کسی که بخواهد به داروخانه برود و ماسک تهیه کند، باید مبلغ سه هزار تومان پرداخت کند، البته برخی بیشتر از این هم می‌دهند و حتی بسته‌های ۵۰ عددی ماسک ۲۴۰ هزار تومان می‌شود. یک خانواده از طبقه ضعیف از کجا می‌تواند این ماسک را تهیه کند؟ با چه پولی تهیه کند؟ آیا دولت و آموزش و پرورش گفته که به همه ماسک رایگان آن هم به تعداد بدهد؟ کودکان نمی‌توانند ساعت‌ها یک ماسک را روی صورت نگهدارند و حداقل روزی سه ماسک نیاز دارد.

نقل و انتقال دانش‌آموزان

حاجی در ادامه اطهارات خود تاکید کرد: نکته مهم دیگر نقل و انتقال دانش‌آموزان است، برخی با وسیله نقلیه عمومی مانند اتوبوس به مدرسه می‌روند، حتی آن‌هایی که امکانات دارند و می‌توانند سرویس بگیرند، تقریبا چهار تا پنج نفر در فضای بسته هستند تا به مدرسه برسند. تصور این مساله خیلی مشکل است که خدایی نکرده اتفاق بدی برای فرزندان بیافتد، از این رو فکر می‌کنم در این باره باید تجدیدنظر شود.

چرا رئیس جمهور مجازی آغاز سال تحصیلی را اعلام کند؟

مرتضی حاجی در واکنش به عدم حضور رییس جمهور در مدارس برای نواختن زنگ آغاز تحصیلی آنهم در حالی که دانش‌آموزان مکلف به حضور در مدرسه شده بودند، گفت: اگر خطری بچه‌ها را تهدید نمی‌کند، طبیعتا آقای رییس جمهور را هم تهدید نمی‌کند، چرا ایشان باید مجازی آغاز سال تحصیلی را اعلام کند، ولی دانش‌آموزان باید در صف بایستند و به کلاس درس بروند. قاعدتا ایشان باید خودشان هم به مدرسه می‌آمدند و نشان می‌دادند که فضا را امن کرده‌اند و مشکلی برای حضور دانش آموزان در مدرسه نیست.

وزیر اسبق آموزش و پرورش عنوان کرد: روسای جمهور همواره از قبل زمان آغاز سال تحصیلی را می‌دانند و این زمان مشخص است و به گونه‌ای نیست که بگویند دیر خبردار شدیم و برنامه‌مان پُر بوده است و احتمالا والدین این سوال را دارند که اگر اطمینان می‌دهید که حضور دانش‌آموزان در مدرسه مشکلی در پی نخواهد داشت، چرا رییس جمهور خودش حضوری به مدرسه نیامد که مانند هر سال زنگ مدرسه را بزند؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 − 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان