مریخ – چند قطعه از سیاره مریخ به زمین منتقل می شود

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۰۲

برنامه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا

آژانس فضایی اروپا با همکاری آژانس فضایی آمریکا (ناسا) یک پروژه چندین میلیارد دلاری را استارت زده اند. در این پروژه یک قطعه از مریخ به زمین بازگردانده خواهد شد. دیلی میل با انتشار این خبر عنوان کرده این پروژه جاه طلبانه تا سال ۲۰۳۱ به اجرا در خواهد آمد. در یک کنفرانس خبری مشترک هم این دو آژانس از برنامه خود پرده برداری کردند. مریخ نورد ناسا در ماه فوریه آینده برای جمع آوری نمونه های سنگی روی این سیاره فرود خواهد آمد.

چند قطعه از سیاره مریخ به زمین منتقل می شود

چند قطعه از سیاره مریخ به زمین منتقل می شود

قطعه ای از سیاره مریخ به زمین منتقل می شود

طبق برنامه در سال ۲۰۱۶ فضاپیمای دیگری به مریخ می رود تا سنگ ها را جمع کند. راکت سوم در سال ۲۰۳۱ روی سیاره سرخ فرود خواهد آمد تا نمونه ها را برای مطالعه دانشمندان به زمین منتقل کند. بنابراین طبق برنامه ای که این دو آژانس طرح ریزی کرده اند سه فضاپیمای مختلف برای انجام ماموریت به این سیاره سفر خواهند کرد. از این سه شاتل، دو مورد روی این سیاره فرود خواهند آمد.

این پروژه در ماه ژوئیه آغاز خواهد شد. مریخ نورد استقامت هم در ماه فوریه سال آینده روی سطح این سیاره در دهانه Jezero فرود خواهد آمد. ابعاد این فضاپیما به اندازه یک اتومبیل است. دهانه یزرو که قرار است فرود روی آن صورت گیرد، یک دلتای رودخانه ای فسیلی است؛ که در نیمکره شمالی سیاره سرخ واقع شده است. دانشمندان معتقدند این دهانه عمری حدود چهار میلیارد سال دارد.

تابستان امسال با پرتاب مریخ نورد استقامت پروژه مشترک چند میلیارد دلاری آغاز خواهد شد. هدف نهایی از انجام این سفر پیچیده سه مرحله ای آوردن نمونه از مریخ عنوان شده است. در واقع این نامی است که برای این پروژه انتخاب شده است. طی این برنامه که بیش از یک دهه به طول خواهد انجامید مقداری سنگ از مریخ برای مطالعه به زمین آورده خواهد شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 + 30 =


اخبار

سینما و هنر

جهان