مزرعه عمودی – ساخت مزرعه عمودی با ۳۶۰ برابر بازدهی بیشتر

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۰۹
ساخت مزرعه عمودی با 360 برابر بازدهی بیشتر

فضای کمتر، بازدهی بیشتر

استارتاپ Plenty، در حوزه فناوری کشاورزی فعال است و هدفش ارائه تعریف جدیدی از مزارع است. احداث مزرعه عمودی از جمله اهداف این استارتاپ است که به گفته مدیر و موسس این شرکت نیت استوری، آینده مزرعه‌داری به این نوع مزارع و البته مزارع سرپوشیده تعلق دارد. او معتقد است با این روش می‌توان سبزیجات را در هر جایی از دنیا و در تمام طول سال پرورش و با استفاده از هوش مصنوعی و ربات‌ها کیفیت رشد میوه‌ها و سبزیجات را به طور پیوسته ارتقا داد.

جدیدترین مزرعه ساخت این استارتاپ با اشغال فضای کمتر، می تواند به اندازه یک زمین مسطح و مرغوب میوه و سبزی تولید کند.

ساخت مزرعه عمودی با 360 برابر بازدهی بیشتر

ساخت مزرعه عمودی با ۳۶۰ برابر بازدهی بیشتر

مزرعه عمودی شرکت Plenty

شرکت Plenty اعلام کرده مزرعه جدید این شرکت با اشغال فضایی در حدود ۲ جریب فرنگی (۸۰۹۳ متر مربع)، به اندازه یک مزرعه مسطح در ابعاد ۷۲۰ جریب فرنگی (۲۹۱۳۷۴ کیلومتر مربع) میوه و محصول می‌دهد. این در حالی است که زمین های مسطح، فضای زیادی را برای تولید محصولات اشغال کرده و همچنین مصرف آب بالاتری هم دارند.

در این زمین سبزیجات گوناگون در ردیف های کنار هم قابلیت رشد دارند. در فضای سرپوشیده این محیط لامپ های LED وظیفه نور خورشید را به عهده گرفته اند. همچنین ربات ها سبزیجات را جا به جا می کنند. تنظیم فاکتورهایی مثل میزان آبرسانی، دما و نور هم وظیفه هوش مصنوعی است.

این فناوری ها موجب شده تا در تمام طول سال گیاهان در این محیط در حال پرورش باشند. در واقع شرایط برای رشد آنچنان خوب است که این مزرعه در مقایسه با یک مزرعه بیرونی تا ۳۶۰ برابر بیشتر تولید محصول می کند.

مزایا

شرکت Plenty اعلام کرده در این مزرعه از هیچگونه آفت‌کش یا علف‌کشی استفاده نکرده است. تمام آب مصرفی در این محیط بازیافت شده و برق نیز به طور کامل از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود. این مزارع می توانند در نزدیکی محل های زندگی ما احداث شوند. بنابراین نیاز به حمل و نقل میوه ها و سبزی ها تا کیلومترها دورتر نیست. با این روش از ورود میلیون‌ها تن گاز مخرب دی اکسید کربن به اتمسفر هم جلوگیری می‌شود. همچنین از واردات گران قیمت محصولات کشاورزی هم جلوگیری شده و با تولید محلی آن‌ها می‌توان هزینه تمام شده آنها برای مصرف کننده را کاهش داد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
24 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان