مسئله ارزيابي كارايي

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۶

مسئله ارزيابي كارايي

مسئله ارزيابي كارايي  را مدیران از اواخر جنگ جهاني دوم  بیشتر مورد بررسی قرار دادند .فرماندهان نظامي متفقين متوجه این مساله شدند که برای موفقیت در جنگ ، باید در تصمیم گیری های خود ، روش های علمی  را به کار برند . و بدون در نظر گرفتن روش های علمی ، آنها  در جنگ دجار مشکل می شوند.

ارزيابي از كيفيت و يا ستاده سازمان

در سال ۱۸۰۰ ميلادي در اسكاتلند در صنعت نساجي ، رابرت اون نشان داد که برای درجه بندی كالاهاي توليد شده از چوب هایی که رنگ های متفاوتی دارند  باید از ارزیابی کیفیت و يا ستاده سازمان استفاده کرد.

مبحث ارزيابي عملكرد و محاسبه كارايي در ایران

در ایران ، مبحث ارزيابي عملكرد و محاسبه كارايي  بیش از گذشته مورد توجه مديران ارشد سازمان ها و موسسات قرار گرفته  است . و این به علت روند رو به رشد خصوصي سازي در بخش هاي دولتي و ايجاد فضاهاي رقابتي در امر توليد و ارايه خدمات می باشد.  این مساله با برگزاري جشنواره هاي متعدد و ارايه مدل هاي بومي ارزيابي ،  گواه بر اين قضيه مي باشد .

معيارهاي توسعه بهره وري شركتها و ارزيابي عملكرد

معیارهای  امروزه با معیارهای که در طي دهه هاي شصت و هفتاد مطرح بوده  متفاوت است . این معیارها براي توسعه بهره وري شركت ها و ارزيابي عملكرد مديران ارشد موسسات و سازمان ها طراحي و تبيين  شده اند.
هم اکنون ، با توجه به پيچيدگي هاي مسائل ، حجم بسيار اطلاعات ، اثرات عوامل خارجي بر عملكرد، رقابت شديد جهاني، محدود بودن واحدها در رابطه با تصميم گيري مناسب(مثلاً دولتي بودن)  ، تغييرات ناگهاني خط و مشي به علت برخورد انفعالي با مشكلات حاد  ، باعث شده که برای رسیدن به بهره وری ، روش های علمی به کار گرفته شود.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 − 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان