مشکلات کودکان در ناتوانی یادگیری

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۱۶

مشکلات کودکان در ناتوانی یادگیری

مشکلات واج شناختی

مشکلات کودکان در ناتوانی یادگیری یکی از مهمترین یافته­ ها در تحقیقات مربوط به مشکلات خواندن این بوده است که مهارت­های واج شناختی کاملا با مهارت­های خواندن مرتبط هستند.  بیشتر پیشرفت­های اخیر نشان می­دهد که نقص درآگاهی واج شناختی نقش عمده­ای در مشکلات دانش­آموزانی که مشکلات یادگیری خواندن دارند، ایفا می­کند .

مشکلات روان خواندن

رمزگشایی مستلزم مهارت در جنبه­ های واج شناختی زبان است. بسیاری از مشکلات درک مطلب خواندن می­تواند به مهارتهای رمزگشایی ضعیف ارتباط داشته باشد. اگر فردی به طور صحیح نخواند از آنچه می­خواند، معنای اشتباهی دریافت می­­کند. وقتی رمزگشایی بدون زحمت صورت گیرد گفته می­شود که خودکار شده است. نظریه خودکاری در خواندن مبتنی بر نظریه معروفی است که بوسیله لابرگ و ساموئل (۱۹۷۳) ارایه شده است. براساس این نظریه خوانندگان فقط تعدادی از واحدها­ی توجه ذهنی را به خواندن اختصاص می­دهند.

مشکلات خواندن چقدر در ناتوانی­های یادگیری شایع هستند؟

بعضی از متخصصان معتقدند شیوع ناتوانی­های خواندن نسبتا زیاد است و تقریبا بیش از ۱۵ تا۲۰ درصد از کودکان و نوجوانان به آن مبتلا هستند (لیون، ۱۹۹۷؛ شای ویتز، ۲۰۰۳). تعیین دقیق اینکه چه تعداد از دانش­آموزان با ناتوانی­های خواندن هستند، وابسته به همان متغیرهایی است که در ارزیابی شیوع ناتوانی­های یادگیری تأثیر دارند. مطالعات شیوع ناتوانی­های خواندن نشان می­دهند که بین۲/۶ تا ۵/۷ درصد، نمرات پیشرفت خواندن کودکان به طور قابل ملاحظه­ای پایین­تر از سطح هوشبهرآنها است.

مشکلات روان خواندن

 

اختلال رياضي به نام ديسكلكوليا شناخته شده است. اختلال رياضي به دامنه وسيعي از نارسايي توانايي رياضي در گستره زندگي اشاره دارد. تنها يك شكل از نارسايي رياضي وجود ندارد و گوناگوني مشكلات از فردي به فرد ديگر متفاوت است.

نارسانويسی

اصطلاح نارسا نويسي، به اختلالي در زبان نوشتاري اطلاق مي­شود كه به جنبه­هاي مكانيكي و فني مهارت نوشتن توجه دارد. اين اختلال خود را به شكل بدخطي در كودكان داراي هوش متوسط كه نارسايي عصبي مشخصي ندارند يا داراي نقص­هاي آشكار ادراكي – حركتي نيستند، نشان مي­دهد.

 

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 + 12 =


اخبار

سینما و هنر

جهان