قرص برنج – تهران، گیلان و مازندران رکورددار مصرف قرص برنج هستند

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۰۷

قاچاق قرص برنج همچنان در دسترس وجود دارد

قرص برنج در برخی استان های کشور از جمله تهران، گیلان و مازندران  رکوددار شده است. یسنا به منش، رئیس گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به قاچاق قرص برنج بر وضعیت قرمز تهران، گیلان و مازندران در مصرق این سم تاکید کرد.

رئیس گروه تجویز و مصرف منطقی و اطلاع رسانی فراورده‌های سلامت دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت، سازمان غذا و دارو در نشست خبرب اعلام کرد:«استفاده صحیح، علمی و منطقی از سموم دفع آفات برای مصارف کشاورزی، باعث افزایش کمی و کیفی محصولات از طریق نابودی آفات شده و نقش بسیار مهمی در راستای تأمین غذای مورد نیاز انسان دارد» وی افزود: «البته باید توجه کرد که استفاده نادرست از این سموم می تواند منجر به بروز انواع مسمومیت‌های حاد و مزمن در انسان و یا بروز آلودگی های زیست محیطی و نابودی گونه‌های گیاهی و جانوری مفید شود»

به منش در گفت و گوی خود تاکید کرد که در حال حاضر قاچاق قرص برنج همچنان در دسترس وجود دارد و بی اطلاعی و بی توجهی خانواده ها نسبت به خطرات ناشی از مصرف خانگی این سم، موجب شده است که متاسفانه کشور ما یکی از معدود کشورهایی باشد که در سطح دنیا مرگ ناشی از این سم در آن گزارش شده است.

موارد مرگ ناشی از قرص برنج

بسیاری از موارد مرگ ناشی از قرص برنج در اثر تنفس گاز سمی آزاد شده از کیسه‌های حاوی غلات یا حبوباتی بوده است که دانسته یا ندانسته، برای دفع آفات، در داخل کیسه قرص برنج قرارداشته است و در داخل منزل نگهداری شده است.

به منش در این خصوص اظهار کرد: «بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، بطور کلی سم فسفید آلومینیوم یا همان قرص برنج، در سال‌های تاخیر منجر به مرگ بیش از ۸۰۰ تن از هموطنانمان شده است. بیش از نیمی از موارد مرگ و میر ناشی از مسمومیت با سموم دفع آفات ناشی از سم فسفید آلومینیوم بوده است. واضح است که حتی یک مورد مسمومیت با سم فسفید آلومینیوم  هم نباید مشاهده شود. چراکه توزیع و خرید و فروش این سم در سطح کشور ممنوع است و از سال ۱۳۹۰ قرص برنج از جانب ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کالای ممنوعه اعلام شده است و خرید و فروش و استفاده آن مشمول مجازات است»

تهران، گیلان و مازندران رکورددار مصرف قرص برنج هستند

عرضه قرص برنج تخلف محسوب می شود

به منش ضمن اشاره به غیرقانونی بودن فروش این سم در بازار سیاه اظهار کرد: «عرضه فرم سم فسفید آلومینیوم یا سم فسفید آلومینیوم در فروشگاه های عرضه کننده سموم دفع آفات نباتی و همچنین عطاری های، تخلف محسوب می شود و مشمول مجازات است.

فرآورده های دورکننده آفات سم فسفید آلومینیوم و دیگر غلات که جهت مصارف خانگی طراحی و تولید می شوند، اکثرا حاوی عصاره سیر، تالک و نمک طعام بوده و ممکن است با نام قرص سیر یا سم فسفید آلومینیوم معرفی شوند، اما از آنجایی که فاقد ماده سمی فسفید آلومینیوم هستند، کاملا بی خطر بوده و به صورت قانونی به فروش می رسند. این قرص ها که به عنوان قرص برنج با منشاء گیاهی شناخته می‌شوند، فاقد اثرات سمی و کشنده برای انسان بوده و مصرف آن در انسان بی خطر محسوب می شود. مسمومیت با قرص برنج در ایران بیشتر در رده سنی ۲۰ تا ۴۰ سال بوده و بیشتر آنها به قصد خودکشی بوده‌اند»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 13 =


اخبار

سینما و هنر

جهان