معافیت‌های تحریمی ایران – دولت بایدن مجوز معافیت‌ تحریمی ایران را تمدید کرد

  • توسط اعرابی
  • ۱۴۰۰-۱۱-۱۶

اقدام آمریکا برای مذاکرات احیای برجام

دولت بایدن روز گذشته برخی از معافیت‌های تحریمی ایران را که در زمان ترامپ لغو شده بود، بازگرداند. این اقدام دولت بایدن نگاه تازه ای به مذاکرات احیای برجام در وین به نظر می رسد که با هدف جلب اعتماد ایران و ترغیب به بازگشت به توافق هسته ای ۲۰۱۵ انجام شده است.

این اقدام  دولت بایدن در راستای بازگرداندن  معافیت‌های تحریمی برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران در حالی انجام می شود که مذاکرات وین برای احیای برجام و لغو تحریم های ایران به مرحله حساس خود رسیده است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه چندین معافیت از تحریم‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران را امضا کرد.

این خبر در حالی منتشر شد که معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی در صفحه توییترش از گفت‌وگو با نماینده ویژه آمریکا در امور ایران درباره روند مذاکرات وین خبر داد و از دیگر سو، سنای آمریکا هم در صدد است روز چهارشنبه ۲۰ بهمن ماه جلسه‌ استماعی را درباره جدیدترین تحولات مذاکرات برجامی وین برگزار کنند.

هدف معافیت‌های تحریمی ایران

معافیت‌های تحریمی ایران - دولت بایدن مجوز معافیت‌ از تحریم ایران را تمدید کرد

معافیت‌های تحریمی ایران – دولت بایدن مجوز معافیت‌ از تحریم ایران را تمدید کرد

هدف از این معافیت‌ها، ترغیب ایران به بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است که از زمان خروج دولت قبلی آمریکا و اعمال مجدد تحریم‌ها، آن را نقض کرده است. ایران به‌طور مرحله‌ای تعهدات برجامی خود را کاهش داد و دلیل آن را نقض این توافق از سوی آمریکا عنوان می‌کند.

در پی اقدام جدید دولت بایدن، وزارت خارجه آمریکا روز گذشته تهدید به تحریم علیه کشورها و شرکت‌های خارجی از جمله روسیه، چین و کشورهای اروپایی را که با بخش غیرنظامی برنامه هسته‌ای ایران همکاری می‌کردند لغو کرد.
از این رو با صدور این معافیت تحریمی، شرکت‌های چینی، روسی و اروپایی که با برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران همکاری داشتند می توانند بدون نگرانی از تحریم‌های آمریکا، به این همکاری بپردازند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
9 + 21 =


اخبار

سینما و هنر

جهان