معرفی ابراهیم طوقان – شاعر معاصر عرب اهل فلسطین

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۷-۳۰

زندگی نامه ابراهیم طوقان

ابراهیم طوقان شاعر مشهور و نامدار عرب است که در سال ۱۹۰۵ متولد شد. پیش بینی حوادث تلخ و فرجام ناگوار و سختی که برای سرزمین وی فلسطین پیش خواهد آمد بر اندیشه و روان شاعر جوان تاثیرات بدی بر جای گذاشت و بیش از هر دردی موجب آزردگی و رنج وی شد. بيماری ازهمان دوران کودکی همزاد او شد وتا پایان عمر کوتاهش، وی را همراهـی کرد. ابراهیم علی رغم ضعفی که داشت بسیار شاداب و بازی گوش بود و معمولا مادر بزرگ ترک زبانش او را در این بازیها همراهی می کرد و پدر بزرگ شاعروزجل* گویش ازهمان کودکی او را تشویق به حفظ  شعر و زجل می کرد و در شبهای  طولانی زمستان و عصرهای  زیبای تابستان مادر مهربانش با گفتن قصه های «عنتره» و«ابی زید هلالی » و «سیف بن ذی یزن » ذهن اورا مملو ازکلمات اصیل عربی می نمود .

 

ابراهیم طوقان شاعر وطن

او با درایت  و دوراندیشی كه داشت ، همواره نسبت بـه آينده دردناك آن سرزمين بـه هموطنانش هشدارمى داد  و آنان را بـه  مقاومت  در مقابل  توطئـه هـای  استعمـار فرا می خواند. وهمين احساس تعهد انسانی واجتماعی بود كه وى را پرچمدارادبیات مقاومت گردانيد و او را ملقـب بـه شاعـر وطن نمـود تا جایی کـه وطن مهمتریـن مضمون شعــرى وی را تشکیـل می دهد.

 

سیر تحول اندیشه ابراهیم

ابراهیم طوقان که گستره حیاتش بسیارکوتاه بود دوران پرتلاطمی داشت. مدرسه علاوه برتأثیری که درتکمیل شخصیت ابراهیم داشت ، مکانی شد برای ظهور تواناییها و اندیشه والای او .  میل به قرائت قرآن کریم و حفظ شعرهای ارائه شده در کلاسهای درس از نمودهای اندیشه  ابراهیم  در اوایل این دوره است که  بیشتر در تأثیر از فرهنگ  خانواده  وی می باشد .  و رفته رفته که بزرگتر می شود  و احساسات نوجوانی  در وی  قوت می گیرند  وارتباطش با محیط اطراف بیشترمی شود واز وقایع  وحقایق پیرامونش آگاه می شود پدیده وطن و امید به استقلال آن  در وجودش شکل می گیرد ؛ و اولین شعرهایش را درتأثیرازاین احساس قوی ارائه می دهد.

جایگاه ابراهیم طوقان در شعر عرب

ابراهيـم طوقان ، با استفـاده هنرمندانـه ازميراث گذشتـه عرب ، بـه خوبـى تـوانست  احساس وعواطف را كـه جان مايـه  شعر رومانتيك  است ، با  نو گرايـى  رئاليسم ، در هــم  بياميزد . و بين  احساس  درونـى  خويـش وحوادث دردناك پيرامونش ، پيوندى عميق وناگسستنى ايجاد نمايد. کـه همين ايجاد پيوند بين حال وگذشته است كه  به  شعر وى  لطافت ، قوت  و استحكام  می بخشد. از يك سو زبان وسبک بیـان طوقـان بسیـار آسان و قابل فهـم براى همگان ، وگاهی به شدت تهکمی و انتقادی است  و از سوى ديگر، شعر او اگر چه نمادی  از مقاومت  و با زبانى سهل وهمه فهم است ، اما هيچگاه خالی ازصور خیال  و زيبايى‌هاى  هنرمندانه شاعرى چيره دست  نیست…

 

رمز و راز ماندگاری ابرهیم طوقان

اقتباسهـای  فراوان  قرآنـی ، که  از عشقی  بی پایان حكايت مى كنـد ، الهام  بخش بسیاری از اشعار وطنی  و ملی  ابراهیم طوقان است ، و رمز و راز ماندگاری  نام این شاعرجوان، در امتداد نسلهای پس ازاو را، بايد درهمين امر جستجو كرد.

ابراهیم طوقان در سال ۱۹۴۱م و درسن ۳۶ سالگی، وپيش ازاشغال سرزمين فلسطين، دارفانی را وداع گفت.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان