• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • معرفی مجید دانش آراسته – نویسنده مجموعه داستان گنجشکهای در بالکن

معرفی مجید دانش آراسته – نویسنده مجموعه داستان گنجشکهای در بالکن

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۷-۲۱

زندگی نامه مجید دانش آراسته

مجید دانش آراسته در سال ۱۳۱۶ در رشت متولد شد. تا ۱۲ سالگی با پدربزرگش زندگی کرد تا اینکه روزی خانم و آقایی را به او نشان می دهند و می گویند: پدر و مادرت هستند… خودش می گوید: “من تصور مي كردم پدر و مادر بايد آدم هاي پيري مثل پدر بزرگ و مادر بزرگم باشند. همين امر باعث شد كه از خانه ي پدرم فرار كنم و دوباره پيش پدر بزرگ و مادر بزرگم برگردم.” دبستان را در مدرسه فارابي و دوره متوسطه را تا دوم دبيرستان در مدرسه تربيت گذراند. بعد از ترك تحصيل در كوچه ها مي گشت و آواز مي خواند.  سپس به سراغ کار رفت. جاهای زیادی کار کرد. از جمله در دفترخانه در كارخانه گالش سازي در شركت جاده سازي كه كارش پل سازي بود.

 

آشنایی دانش آراسته با سیروس طاهباز

دانش آراسته خود می گوید: “با سيروس طاهباز در سال ۱۳۴۰ در رشت آشنا شدم. سال ها بود سيروس را نديده بودم. طاهباز مدير انتشارات كانون بود. با ديدنم خوشحال شد و پرسيد: چه كار مي كني؟ گفتم كجا كار مي كنم. به من گفت: آنجا را ولش. بعد يك ميز را به من نشان داد و گفت : برو پشت آن ميز بشين. رفتم نشستم و كارمند شدم. آن زمان رسم اين بود كه براي استخدام بايد سه نفر ضامن مي شدند. سيروس طاهباز، م آزاد و محمود دولت آبادي ضامنم شدند. سال ۱۳۶۵ براي فرار از خانه بدوشي درخواست انتقال كردم و در واحد آفرينش هاي ادبي كانون رشت مشغول به كار شدم و در سال ۱۳۷۵ با ۲۰ سال سابقه به افتخار بازنشستگي نائل شدم. ”

دلیل چاپ نکردن داستان هایش از زبان خودش

او در پاسخ اين سئوال چرا از اين ارتباطات استفاده نكرد و داستانهايش را چاپ نكرد مي گويد : “اگر شما رجوع بكنيد به جنگي كه با نام لوح منتشر مي شد ما همه آن موقع آنجا داستان مي نوشتيم، اولين شماره اش فكر مي كنم سال ۴۶ يا ۴۷ بود شايد هم زودتر در مي آمد. ببينيد الان من هر چيز بگويم يك نوع عافيت طلبي پشتش هست. چون من از آن جهان فاصله گرفته ام و هرچه بگويم احساس مي شود كه دارم توجيه مي كنم ولي جناب پوره هين من اين را با تمام وجودم دارم مي گويم هيچ گونه توجيهي هم در كار نيست…”

 

سبك و آثار مجيد دانش آراسته

او در ارتباط با سبک داستان نويسي خود چنين مي گويد : “شايد داستان هاي من امكان جواب دادن را نداشتند و من تخيلي را پشت داستان هايم گذاشتم و اين شايد واقعيت نداشته باشد من دنبال آدم هاي گمنام و شكست خورده هستم، شكست خورده نه به معناي مفلوك. ببينيد اينهايي كه الان در تهران هستند و دارند به همديگر نمره مي دهند فكر مي كنند همه دستشان را گذاشته اند روي چشم شان و خواب هستند. نه اينطور نيست اينها براي ما يك مقدار گلادياتور هستند، كساني كه با شمشير و نيزه هايي كه به دستشان داده اند. صدايشان فقط براي خودشان آشناست.”

 

آثار مجيد دانش آراسته

از مجيد دانش آراسته داستان نويس معاصر گيلان يك رمان و دوازده داستان كوتاه تاكنون منتشر شده است. پرچم خاورميانه، نسيمي در كوير، سفر به روشنايي،

در صداي باد، مو به مو، خاكستر نشين راه طلوع،متن خود يك كوير است،خط خوش شهر، قضيه ي فيثاغورث با يك صفر در دو گوش،اشتباه قشنگ، ساختار شكن چشم ها، هوا هنوز مي سوخت،گنجشك ها در بالكن .

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 + 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان