رقیب محوری – مفاهیم مشتری مداری

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۸-۰۶

رقیب محوری

رقیب محوری به معنای درک مداوم قابلیت ها و راهبردهای رقبای عمده بالقوه و فعلی که نیازهای مشتریان هدف سازمان هدف سازمان را تامین می کند و استفاده از آن دانش (دانش شناخت رقبا) در راستای ایجاد ارزش برتر مشتری است.

مشخص است كه قبل از اينكه استراتژي رقيب محوري بیان شود، نياز است كه تحليل هزينه بوسيله ‌ي مديران انجام بگيرد . (براي مثال ارزيابي كيفيت محصولات و خدمات موجود ،  جمع آوري اطلاعات صنعت از طريق وسايل غير رسمي ، جستجوي فرصت هايي براي دستيابي به مزيت هاي رقابتي ، و گذاشتن افرادي به عنوان بازارياب كه در غالب گروه هاي توسعه‌ي محصول مشغول باشند) بايستي توجه شود كه سود آوري واقعي در بلند مدت بدست مي آيد .

موفقيت در بازار نه فقط به شناسايي نيازهاي مشتريان و پاسخ به آنها وابسته است، بلكه به توانايي در اطمينان از اينكه قضاوت مشتريان از پاسخ ها ، بهتر و برتر از رقيبان است نيز وابسته مي باشد. لذا تصميم گيرندگان شركت بايد اطلاعات راجع به رقباي خود را جمع آوري و تفسير كنند.

سپس اين اطلاعات را در بخش هاي مختلف سازمان منتشر كرده و مورد استفاده قرار دهند كه اين امر مستلزم پايه گذاري سيستم اخبار و اطلاعات رقابتي در سازمان است.

مفاهیم مشتری مداری

مشتری مداری مفهوم  جدیدی است که جهان امروز را بسیار تحت تاثیر قرار داده است. و باعث متفاوت شدن  از جهان پیشین شده است. به نحوی که دیگر نمی توان با تفکرات قدیمی در جهان جدید رقابت یا حتی زندگی کرد.

مشتری مداری مفهومی است که بازاریابی را به یک سلاح رقابتی قوی تبدیل می کند و ارزشهای سازمانی، باورها و مفروضات را در جهت یک ارتباط دوطرفه بین مشتریان و شرکت تغییر می دهد.

مشتری مداری بعنوان یک سطح و صفت شخصیتی از استعداد کارکنان برای پاسخگویی به نیازهای مشتری در زمینه شغلی تعریف شده است.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان