ملک‌زاده – جهش جدید در ژنوم SARS-CoV-۲

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۲۳

کروناویروس عفونی‌تر شده است

ملک‌زاده ، معاون وزیربهداشت  اعلام کرد: «پژوهشگران شواهد محکمی ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد یک جهش جدید در ژنوم SARS-CoV-۲، قدرت انتشار آن را افزایش داده و این ویروس را عفونی‌تر کرده است. کرونا در یک جهش جدید ازفرم D۶۱۴ به G۶۱۴ تغییر شکل داده وعفونی بودن ویروس را ۳ تا ۹ برابرکرده است». جهش جدید ویروس کرونا از فرم D۶۱۴ به G۶۱۴  در اروپا شناسایی شده  است و به نقاط دیگر گسترش یافته، پروتئین SPIKE را که مسوول ورود ویروس به داخل سلول ها است، تحت تاثیر قرار داده است.

دکتر رضا ملک در ادامه مطالب خود گفت: «یافته های جدید «دکتر کوربر» از آزمایشگاه ملی لس آلاموس و همکارانش تحت عنوان
Tracking changes in SARS-CoV-۲ Spike: evidence that D۶۱۴G increases infectivity of the COVID-۱۹ virus که به تازگی در مجله Cell منتشر شده است، نشان می دهد ویروس کرونا، تحت تاثیر این تغییر کوچک اما موثر، بسیار راحت تر به سلول ها وصل شده و به آنها ورود کرده و در دستگاه تنفسی فوقانی – بینی، سینوس ها و گلو سریعتر تکثیر می شود»

 تغییرات در روند همه گیری بیماری کووید ۱۹

ملک‌زاده – جهش جدید در ژنوم SARS-CoV-۲

این جهش کرونا ویروس برای اولین بار در اوایل ماه آوریل مورد توجه تیم مطالعاتی قرار گرفت و آنها نمونه مشابه در سطوح مختلف جغرافیایی مشاهده کردند. جهش ویروس کرونا به فرم جدید، به خوبی نشان می دهد که این ویروس یک دشمن نیرومند است، اما خوشبختانه داده های بالینی تیم تحقیقاتی دکتر کوربر و همکارانش حاکی است که با وجود عفونی تر شدن ویروس، شدت بیماری یا کشندگی آن در فرم جدید، بیشتر از فرم اولیه نشده است.

دانشمندان گفته اند با توجه به این که شکل جدید ویروس از فرم اولیه آن سریعتر منتقل خواهد شد.  این نتیجه گیری در نهایت تایید شود یا خیر، این تغییر، ارزش توصیه های لازم شامل استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی رامنعکس می کند.تحقیقات بیشتری لازم است تا نشان دهد که آیا این جهش جدید باعث ایجاد تغییراتی در روند همه گیری بیماری کووید ۱۹ خواهد شد. تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 − 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان